Özel okullarda kurumsal itibar algısı: Antalya Özel Envar Okulları paydaşları üzerinde bir araştırma
The perception of organizational reputation in private schools: A study on the shareholders of Private Antalya Envar Schools
- Tez No: 469922
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN KÜRŞAT ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kurumların en değerli varlıkları itibarlarıdır. İtibar bir kurumun iç ve dış paydaşlarının kurum hakkındaki tutum ve davranışlarının oluşturduğu algı bütünüdür. İtibar yönetilerek geliştirilebilen bir süreç ve sürecin sonunda elde edilen bir sonuçtur. İtibar, kurumlardan etkilenen ve kurumları etkileyen paydaş ilişkilerinde gösterdikleri tutarlı davranışların sonucunda kazanılabilir. Son yıllarda Türkiye'de özel okulların dikkat çekici şekilde artması, eğitim kalitesini arttırma çabası, sektörde rekabeti ortamı artırmıştır. Tüm bu faktörlerin avantaja çevrilebilmesi için özel okulların paydaş algısının ölçülmesi ve kurumsal itibarın yönetilmesi daha çok önem kazanmıştır. Bu amaç çerçevesinde; Antalya ilinde faaliyet gösteren Özel Envar Okullarının paydaşları olan çalışan, öğrenci ve öğrenci velilerinin algılarını ölçmek üzere bir anket uygulanmıştır. Literatürde kurumsal itibar algısını ölçmeye yönelik var olan ve 6 boyuttan oluşan Fombrun'un“İtibar Katsayısı”modelinden esinlenerek, 6 boyut ve 42 maddeden oluşan bir ölçek geliştirilmiştir. Bu ölçme aracında boyutlar; Liderlik ve Okulun Yönetimi, Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Hizmet Kalitesi, Okula Bağlılık, Çalışma ortamı ve Finansal Performans şeklindedir. Elde edilen 1141 anket verisinin SPSS programında analizi sonucunda; okulun itibarı tüm paydaşlar nezdinde yüksek bulunmuştur. Sıralama olarak itibar algısı; en yüksek çalışanlarda, ikinci olarak velilerde ve son olarak da öğrencilerde ölçülmüştür. Ölçülemeyen performans geliştirilemez düşüncesinden yola çıkılarak; bu çalışma ile Envar Okulları'nın paydaşları nezdinde ölçülen itibar algısı sonuçlarına göre; ilgili boyutlardaki süreçlerde gerekli planlama ve iyileştirmelerin yapılarak okulun sunduğu tüm hizmet alanlarında kalitenin artırılması hedeflenmiştir. Yanı sıra nihai olarak özel okullara yönelik kurumsal itibar yönetimi modeli oluşturularak literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most valuable property of the organizations is their reputation. Reputation is the perception of the all shareholders regarding their organization. Reputation is both an improvable process via management and an outcome of this process. Reputation is an attainable outcome as a result of consistent behavioural relationships of the shareholders both affecting and affected by the organizations. In recent years, a striking increase in the number of private schools in Turkey and efforts on rising educational quality have increased the rivalry in the market. The management of reputation in educational organizations has been come into question much more in order to turn all these factors into advantage. For this reason, a questionnaire was conducted to investigate the perceptions of the students, parents and employees of the Private Envar Schools running in the province of Antalya. A six factor and 42 item scale which was inspired from the six-factor questionnaire of Fombrun Reputation Quotient was developed in order to measure the organizational reputation. The six factors are leadership and school management, organizational social responsibility, service quality, organizational loyalty, workplace, and financial performance. As a result of the analysis of 1141 questionnaires' data in SPSS statistical software, the reputation of the school was high according to all shareholders. The highest reputation score was of the employees, the second was of the parents, and the last was of the students. Based on the view of unmeasurable performance cannot be developed, this study aims to develop all service quality of Private Envar Schools after the necessary planning and enhancements were done. Besides, a model on organizational reputation management for private schools was de