Lending behaviors of Turkish banks during elections and business cycles
Türk bankalarının seçim dönemleri ve konjektürel dalgalanmadakı kredi verme davranışı
  1. Tez No: 469933
  2. Yazar: FURQAN ALI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ZEYNEP ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez, Aralık 2001-Eylül 2016 döneminde üçer aylık veri kullanarak seçim dönemlerinde ve konjektürel dalgalanmada Türk bankalarının kredi verme davranışlarını incelemektedir. Bankalar, mülkiyetlerine göre kamu, özel ve yabancı banka olarak, mevduat toplama yeteneklerine göre, mevduat ve kalkınma bankaları olarak sınıflandırmıştır. Bu dönemde yapılan beş genel ve üç yerel seçim incelenmiştir. Genel seçim dönemlerinde, yabancı kalkınma bankaları dışındaki tüm bankaların nominal ve reel kredi büyüme oranlarını artırdıkları görülmüştür. Yerel seçim dönemlerinde, kamu mevduat ve kalkınma bankalarının kredi büyüme oranlarının özel bankalardan daha yüksek olduğu bulunmuştur. Tek aşamalı sistem genellestirilmis momentler metodu modelinin sonuçları, kamu bankalarının kredi büyümesinin, özel bankalardan daha az konjektürle aynı yönde hareket ettiğini göstermektedir. Kamu mevduat bankalarının kredi büyüme oranları konjektürle aynı yönde hareket etmesine rağmen, kamu kalkınma bankalarının kredileri konjektürle ters yönde büyüdüğü bulunmuştur. Ayrıca, negatif GSYİH büyüme oranı oldugu dönemlerde kamu bankalarının kredi büyüme oranlarını artırdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the lending behavior of Turkish banks during elections and business cycles using quarterly data for the period December 2001-September 2016. Banks are classified on the basis of their ownership as public, private and foreign banks and their deposit collecting ability as deposit and development banks. Five general election and three local election events are studied during this period. I find that all banks except foreign development banks increase their nominal and real loan growth rates during general elections. Loan growth rates of public deposit and development banks are found to increase during local elections more than that of private banks. The results of one-step system GMM model suggests that loan growth rate of public banks is less pro-cyclical than that of private banks. Public deposit banks are found to lend pro-cyclically while public development banks are not. It is also found that public banks increase their loan growth rate in periods with negative GDP growth rate.