Middle Iron Age pottery from Yassihöyük (Kirsehir): A central Anatolian assemblage
Yassıhöyük (Kırşehir) Orta Demir Çağı seramiği: Bir Orta Anadolu örneği
- Tez No: 469939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARİE HENRİETTE GATES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu tez çalışmasında Yassıhöyük (Kırşehir) Orta Demir Çağı seramiği incelendi. Üç yapı katına yayılan 3 oda ve 5 çukur, Orta Demir Çağına tarihlenmiştir. Tezin amacı, Orta Demir Çağı boyunca Yassıhöyük'teki seramik kültürünü anlamak ve genel çerçevede Orta Anadolu'da öne çıkan seramik kültürleri arasındaki yerini saptamaktır. Bu çalışmada 662 ağız parçası incelendi, bunlardan 456 tanesi katalogda gösterildi. Bu oran Orta Demir Çağı seramik grubunun %70'ini temsil etmektedir. Tipolojide form, hamur-pişirme tekniği, yüzey işlem ve desen olmak üzere 4 değerlendirme grubu oluşturuldu. Bu gruplara göre yapılan tipolojide, seramiklerin yüzey renklerine göre kendi içlerinde gruplandığı gözlemlendi: Kırmızı/Kırmızı Kahverengimsi Kaplar (WareType1), Açık Kırmızı Kaplar (WareType2), Krem Kaplar ve Gri/Siyah Kaplar (WareType5). Bunun yanı sıra pişirme tekniği, ikinci bir krater olarak belirlendi: Gri Özlü Krem Kaplar (WareType3) ve Portakal Özlü Krem Kaplar (WareType4). Bu kap çeşitlerinin mimari kalıntılara dağılımı istatistiksel olarak değerlendirildi. Buna göre WareType1, WareType2 ve WareType3 kaplar her safhada bulunması, yerel üretim olması ihtimalini arttırdı. WareType4 ve WareType5 kaplarının görülme sıklığı ise son safhada artıyor. Bu durumda özellikle form ve desendeki kalite ve çeşitlilik, Boğazköy, Gordion ve Porsuk ile karşılaştırıldığında, Yassıhöyük'de daha çok hanesel üretim olduğu sonucuna varılıyor. Fakat bu hanesel üretimin, Orta Demir Çağı'nın daha geç safhalarına doğru Orta Anadolu'daki diğer seramik kültürlerinden etkilendiği anlaşılıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the Middle Iron Age (MIA) pottery from Yassıhöyük (Kırşehir). The MIA (ca. 9th-8th c. BC) is represented by 3 rooms and 5 pits in three structural phases of the Iron Age level. The thesis aims to understand the Yassıhöyük pottery culture and place this culture among the prominent pottery zones during this period in Central Anatolia. 662 sherds dated to the Iron Age from these deposits have thus been analysed and 456 examples have been included in the catalogue. These represent 70% of the total MIA sample. The typology recognizes four main analytical groups: (1) form, (2) fabric and firing technique, (3) surface treatment and (4) decoration. The main ware types for each form were determined by correlating the analytical groups in the typology. Each ware group sorted itself according to surface color: Red/Reddish Brown Ware (WareType1), Pale Reddish Ware (WareType2), Cream Ware and Grey/Black Ware (WareType5). Firing technique determined a second criterion: Cream Ware with Grey Core (WareType3) and Cream Ware with Orange Core (WareType4). The distribution of the ware types to the deposits are analysed within its own chronology. WareType1, WareType2 and WareType3 occur in all levels starting from the early phase of the MIA which could be local production. WareType4 and WareType5 occur mostly in the latest phase. The Yassıhöyük wares suggest a household production when the quality and variety in form and decoration are compared with Boğazköy, Gordion and Porsuk. They might have produced local pottery by their own techniques not so professionally as other urban sites, but they show outside influence especially in the later phase of the MIA.