Endogenizing banking regulation and supervision: A dynamic equilibrium approach
Bankacılık denetleme ve düzenlemesinin içselleştirilmesi: Bir dinamik denge yaklaşımı
  1. Tez No: 469942
  2. Yazar: OĞUZ KAAN KARAKOYUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEN BİLİN NEYAPTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez, bankacılık sektörünün uzun vadeli karlılığını sağlamak için banka düzenleme ve denetleme kalitesinin (alfa) düzeyini belirlemekle yükümlü olan denetleyici ve düzenleyici aracıyı (RS) sunarak tadil edilmiş bir dinamik genel denge modeli sunmaktadır. Alfanın, hane halkı, firma ve bankalar olan optimize ajanlar üzerindeki etkilerini incelemek için modeli çözdük. Banka düzenleme ve denetleme kalitesinin düzeyi, hane halkını, bankacılık sistemine yatırılan tasarrufların fraksiyonu vasıtasıyla; fi rmaları, bankalardan aldıkları kredilerin geri ödenmesi bakımından; ve bankaları da, bankalara uygulanan hukuki yaptırım derecesi yoluyla etkilemektedir. Modelimiz, beklenen sonuçları veren tek bir çözüm dengesi sağlamaktadır. Düzenleme ve denetleme kalitesi, durağan durum sermaye seviyesini ve çıktıyı pozitif bir şekilde etkilerken; mevduat ve kredi faiz oranlarının durağan durum seviyelerini negatif bir şekilde etkilemektedir. Ayrıca, durağan durum sermaye seviyesinin, durağan durum mevduat ve kredi faiz oranları seviyelerinin karşılaştırmalı statikleri, geriye kalan model parametrelerine göre incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a modified dynamic general equilibrium model by introducing a supervisory and regulatory agent (RS) that is responsible for setting the level of bank regulation and supervision quality (alpha) in order to ensure the banking sector's long term profitability. We solve the model to examine the effects of alpha on the optimizing agents, which are households, firms and banks. The level of bank regulation and supervision quality affects households, through the fraction of savings that are deposited in the banking system; firms, through the fraction of performing loans that they get from the banks; and banks, through the degree of law enforcement on the banks. Our model yields a unique equilibrium with the expected outcomes; that is to say, bank regulation and supervision quality affects the steady state levels of capital and output positively; and affects the steady state rates of deposit and loan interest negatively. We also examine the comparative statics of the steady state level of capital, the steady state rates of deposit and loan interest with respect to the rest of the model parameters.