Arap dilinde ism-i fâil ve mübalağa vezinleri
The present participle and exaggerated patterns in Arabic language
- Tez No: 469961
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İCLAL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Arap dili gramerinde fiillerin dışında amel eden birtakım isimler vardır. Bunların başında ism-i fâil gelmektedir. İsm-i fâilin amel etme sebebi muzari fiil ile aralarındaki benzerliklerden kaynaklanmaktadır. Bu benzerlikler ism-i fâile fiil gibi amel edebilme, muzari fiile de isim gibi murab olma vasıfları kazandırmaktadır. Dil ekolleri arasında öteden beri ihtilaflı olan bu konuda gerek sarf ve nahiv ilimleri ile ilgili, gerekse Kur'an-ı Kerimdeki örnekleriyle ilgili müstakil bir çalışmanın yapılmamış olması bizi bu konuda araştırma yapmaya sevk etti.
Özet (Çeviri)
There are a number of names in the Arabic language grammar that do not operate. At the beginning of these is the name present participle. The reason for present participle's practice is due to the similarities between the muzari and the verb. These similarities are attributed to the ability to act like an idiom, and to have the ability to become murab as a name. The fact that there has not been an independent study of the Qur'an and the examples of the Qur'an in the Qur'an and the nahiv sciences has been the subject of this issue since the language schools have been around for a long time.