A linear programming model for production planning
Üretim planlamasında lineer programlama modeli
- Tez No: 469991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR KAYA SAMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Doğrusal programlama tekniği, 20. yüzyılın ortalarından bu yana en önemli bilimsel ilerlemelerden biri olup, daha sonrasında bu tekniğin kullanımı tüm sektörlerde yaygınlaşmıştır. Son zamanlarda, bilgisayarların ve yazılım paketlerinin geliştirilmesine yardımcı olan teknolojik ilerleme sayesinde uygulama sayısı artmıştır. Doğrusal programlama problemlerini çözmek için, bilgisayarlar ve yazılım paketleri kullanılabilir. Üretim planlaması en önemli alanlardan biridir. Doğrusal programlama, üretim sürecinin tüm unsurlarını içerme ve mevcut üretim elemanlarının en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak için kullanılır. Ekonomik kaynakların en uygun şekilde tahsis edilmesini temel alan bilimsel metodoloji ile optimal üretim karmasının belirlenmesini sağlayan doğrusal programlama yönteminden faydalanılarak, Libya'daki sanayi şirketlerinden birinde (Al-Aseel Gıda Sanayi Şirketi) uygulama yapılmıştır. Bu çalışma doğrusal programlamanın üretim planlamasını iyileştirmede olumlu bir etkiye sahip olduğunu kanıtlayan bir çalışma olma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Linear programming technique is one of the most important scientific progress since the mid-twentieth century, then the use of this technique is widespread in all sectors. Its application has increased lately because of technological progress that helped in the development of computers and software packages which can be used to solve linear programming problems after preparing the linear programming models to describe the relevant problem. Production planning is one of the most important fields where linear programming is used because of its ability to absorb all elements of the production process and to ensure that the available production elements are used optimally. Thus, this study is a practical application of linear programming technology in one of the Libyan industrial companies (Al-Aseel Food Industries Company), in order to get benefit from this technique in determining the optimal production mix of this company in accordance with the scientific methodology based on optimal allocation of economic resources. This study proves that the use of linear programming has a positive effect on improving production planning.