Kişilik özellikleri ile örgütsel bağlılık ve işgören performansı arasındaki ilişkiler ve Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bir uygulama
Organizational commitment and employee performance of the relationship between personality and Kayseri Education and Research Hospital an application
- Tez No: 280018
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışanların isletmeye katılımını ve örgütün genel olarak etkinliğinin arttırılmasını sağlayan örgütsel bağlılık son yıllarda isletmeler için önem kazanmaya başlamıştır. Örgütsel bağlılığın işgören performansı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.Araştırmanın birinci bölümde, örgütsel bağlılık kavramı, örgütsel bağlılık göstergeleri, bağlılığı etkileyen faktörler ile örgütsel bağlılığı geliştirme araçları ele alınmıştır.Araştırmanın ikinci bölümde, işgören performansı ile ilgili kavramlar, performans değerlendirme yöntemleri ve performans değerlendirmenin yararları araştırılmıştır.Araştırmanın üçüncü bölümünde, kişiliğin temel özellikleri ve araştırmada kullanılan beş faktör kişilik modeli incelenerek; kişilik özellikleri ile iş performansı ve performans ile işgören bağlılığı arasındaki ilişkiler tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırmanın dördüncü bölümünde ise kurulan hipotezlere göre kişilik özellikleri, örgütsel bağlılık ve İşgören performansı arasındaki ilişkiler Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi uygulaması iler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Participation of employees in the business organization and organizational commitment, which increases the effectiveness of the organization in general, have recently become more important. Organizational commitment has positive effects on the worker performance.In the first part of our research, we have discussed the term of organizational commitment, indicators of organizational commitment, factors affecting the commitment and possible means to improve the organizational commitment.We have focused on the terminology about the worker performance, methods of performance evaluation and benefits of evaluating the performance in the second part of our study.In the third part of the study, by analyzing five factor personality models chosen for our study and basic features of personality, we have tried to determine the relationship between performance and worker commitment and between personality and work performance.In the fourth part of the study, we have assessed the relationships between hypothesized personalities, organizational commitment and worker performance through our implementation at Kayseri Training and Research Hospital.