6 yaş çocuklarının sosyal anksiyete düzeylerinin, annelerinin ebeveyn tutumları ve evlilik uyumu arasındaki ilişki
  1. Tez No: 470214
  2. Yazar: BURÇAK ALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERZAN CURUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı annenin ebeveyn tutumu, ebeveyn olarak annenin evlilik uyumu ile çocukta sosyal anksiyete arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, araştırmaya Özel Marmara Anaokulundan ve FMV Özel Erenköy Işık Anaokulu'ndan 6 yaş grubundan 80 öğrenci ve ebeveyn olarak 80 anne dahil olmuştur. Katılımcılardan 6 yaş çocuklarından oluşan bölümüne Çocukta Sosyal Anskiyete ölçeği uygulanırken, annelerine ise Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum ölçeği ve Evlilik Uyum ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizi için ilk olarak değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Ardından evlilik uyumu ve ebeveyn tutumu değişkenlerinin çocuklardaki sosyal anksiyeteyi yordama gücünü incelemek amacıyla aşamalı (stepwise) regresyon analizleri yapılmıştır. Çalışmanın bulguları söz edilen değişkenlerin birbirleri ile anlamlı ilişkili olduğunu ve evlilik uyumu ve ebeveyn tutumu değişkenlerinin çeşitli alt boyutlarının çocuklardaki sosyal anksiyetenin anlamlı yordayıcıları olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlar ilgili yurt içi ve yurt dışı literatür temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to examine the relationship between mothers' parental attitude styles, marital adjustment levels and their children's level of social anxiety. In accordance with this aim, 80 children who are 6 years of age including their mothers from the Pre-Schools of Marmara Private Institutions and FMV Private Erenköy Institutions have been involved in this research. A scale regarding social anxiety in children has been conducted on the 6-year –old children from the pre-schools of both institutions, whereas the mothers of these students have been given scales on two different topics which are listed as follows: 1-) Family Life & Parental Attitudes with regard to raising a child 2-) Marriage Compatibility. In order to analyze the data, firstly, correlation analyses were performed to assess the relationship among varibales. Then, stepwise regression analyses were performed in order to investigate the predictive power of mothers' marital adjustment and parental attitudes styles on children social anxiety. The results demonstrated significant correlations on several factors of the variables. Moreover, both marital adjustment and parental attitudes were found as significant predictors of social anxiety in children. Findings were discussed on the relevant literatüre.