Karar verme sürecinde bulanık uzlaşık programlama ve bir işletme uygulaması
Fuzzy compromise programming and a business application in a process of decision making
- Tez No: 470273
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURULLAH UMARUSMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
“Karar Verme Sürecinde Bulanık Uzlaşık Programlama ve Bir İşletme Uygulaması”başlıklı bu çalışmada uygulama alanı Burdur ilinde, süt ürünleri üretimi faaliyetinde bulunan BUR-SÜT firması seçilmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde BUR-SÜT firmasının üretimine ilişkin elde edilen veriler, Bulanık Uzlaşık Programlama modeli ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında karar verme süreci ile Çok Amaçlı Karar Verme konuları incelenmiştir. İkinci bölümde, Uzlaşık Programlama hakkında bilgilere yer verilmiş ve çözüm süreci gerçekleştirilmiştir. Üçüncü bölümde, Bulanık Uzlaşık Programlama metoduna ilişkin olarak Bulanık Küme Teorisi, Bulanık Matematiksel Programlama ve Bulanık Doğrusal Programlama üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise, Uzlaşık Programlamanın bir uzantısı olan ve uygulamaya konu olan Bulanık Uzlaşık Programlama problemlerinin çözümü için geliştirilen teknikler açıklanmış ve son olarak beşinci bölümde Bulanık Uzlaşık Programlama modeli ile firmaya ait gelir, maliyet, birim üretim hedefleri esas alınarak çözüm süreci gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study titled“Fuzzy Compromise Programming and a Business Application in a Process of Decision Making”BUR-SÜT company, which is in the field of dairy production in Burdur province, is selected. In the application part of the study, the datas obtained for the production of BUR-SÜT was evaluated with the Fuzzy Compromise Programming model. In the first phase of the study, decision-making process and Multi-Objective Decision Making topics were examined. In the second part, Fuzzy Set Theory, Fuzzy Mathematical Programming and Fuzzy Linear Programming are mentioned depending on the Fuzzy Compromise Programming method. İn the forth part, the Techniques developed for Solving Fuzzy Compromise Programming problems, which are an extension of Compromise Programming and which are subject to implementation, are explained. Finally, in the fifty part, the solution process was carried out by using the Fuzzy Compromise Programming model, based on revenue, cost and unit production targets of the firm.