Bankacılık sektöründe finansal yeniliklerin performansa etkisi
The effect of financial innovations on performance in the banking sector
- Tez No: 470274
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ İÇERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Finansal piyasalar 1980'li yıllardan itibaren hızla gelişmiş ve ulusal sınırları aşmıştır. Uluslararasılaşmanın sonucu olarak bir yakınsama süreci ortaya çıkmış yeni bir finansal düzen oluşmuştur. Bu yeni piyasada artan rekabet ve talep sonucu var olan merkezler kendilerini geliştirmek ve yenilemek durumunda kalmış, böylece yeni finansal merkezler ve yeni finansal ürünlerin ortaya çıkması kaçınılmaz olmuştur. Enformasyon ve iletişim teknolojilerinin gelişimi, bu süreçte ekonomik ve sosyal alanda büyük değişim yaşanmasına neden olmuştur. Sermaye hareketlerinin serbestleşmesiyle ve özellikle iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle finansal işlemler elektronik piyasalar aracılığı ile küresel ölçekte gerçekleşmeye başlamıştır. Son zamanlarda finansal piyasalarda gözlemlenen eğilimlerden birisi olan finansal yeniliklerin temel amacı, piyasaları etkin ve rekabetçi yapmak, kâr elde etmek ve riski azaltmaktır. Bunlar aynı zamanda finansal yeniliğin arkasındaki itici unsurlar olarak kabul edilmektedir. Finansal yenileşme eğilimleri, temelde ekonomik aktörlerin sürekli daha yüksek kâr elde etme isteklerinden kaynaklanan finansal yenilikler, yeni finansal teknolojiler, kurumlar ve piyasalar ile oluşan yeni finansal araçlar ve hizmetler olarak tanımlanabilir. Türkiye'de finansal sektör bankacılık ağırlıklı bir yapıya sahiptir. Bu sebeple bankacılık sektöründe gösterilen performansın düşük ya da yüksek olması finansal sistemi ve böylece tüm ekonomiyi etkilemektedir. Bu çalışmada, finansal yenilikler incelenmiş ve bu yeniliklerin bankaların performansına etkisi SPSS istatistik paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu kapsamda çalışmanın ilk bölümünde finansal yenilik kavramından, finansal yenilikle ilgili genel bilgilerden ve iletişim teknolojisinde yaşanan gelişmelere ve dolayısıyla finansal yenilikleri hazırlayan koşullardan bahsedilmektedir. İkinci bölümde ise performans ve finansal performans kavramlarından, banka performansının hangi kriterlere göre ölçüleceği ve bankaların performansını gösteren rasyolardan bahsedilmiştir. Son bölümde ise Türk bankacılık sektöründe 2015 yılı itibariyle faaliyet gösteren bankaların performansı, finansal yenilikler açısından incelenmeye çalışılmış ve bu amaç doğrultusunda bankaların performansına ilişkin veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The financial markets have developed rapidly since the 1980s, and national bounds. Emerged as a result of internationalization is a process of convergence is composed of a new financial order. In this new market as a result of increased competition and demand for existing centers to develop and renew themselves up to the event, so that the new financial centers and the emergence of new financial products has become inevitable. Advancement of information and communication technologies brought a considerable influence economically and socially over the years. Liberalization of capital movements and especially, advancements in communication technologies elevated financial transactions to global scale by means of electronic markets. Recently, the observed trends in financial markets, financial innovation, which is one main purpose, to make an efficient and competitive markets, to make a profit and reduce risk. They are also the driving factors behind financial innovation is considered. Trends in financial innovation, essentially being results of economic actors' demand for more profit, can be defined as new financial instruments and financial services composed from financial technologies, institutions and markets. The financial sector has a structure of predominantly as banking in Turkey. For this reason, low or high performance shown in the banking sector affects financial system and so that affects the whole economy. In this study, we examined the financial innovations and on the financial performance of the banks effect of these innovations has been investigated using the SPSS package program statistics. In this context, the study's first section of the financial innovation, financial innovation information and communication technology developments in general, and thus preparing the financial innovations mentioned conditions. In the second part, the performance and financial performance concepts, the criterias for measuring the bank performances and the financial performance ratios of the banks are mentioned. In the last part, the performance of the banks operating in the Turkish banking sector in 2015 has been tried to be examined in terms of financial innovations and the data related to the financial performance of the banks have been evaluated statistically.