Kontrol odağının örgütsel bağlılık üzerine etkisi: Muş şeker fabrikasında bir uygulama
The effects of locus of control on organizational commitment: An application in Muş şeker factory
- Tez No: 470277
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ BAHADIR AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı çalışanların kontrol odakları ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu nedenle Muş Şeker Fabrikasından veriler toplanmıştır. Verilerin toplanmasında yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Muş Şeker Fabrikası çalışanlarıdır. Bu kapsamda analizler 138 anket üzerinden geçekleştirilmiştir. Soru formu ile elde edilen demografik bilgiler ve ölçek maddelerine verilen cevaplar SPSS 20.0 yazılımı ile elektronik ortama aktarılmış ve analiz edilmiştir. Demografik bilgiler ve ölçek maddelerine verilen cevapların dağılımı frekans analizi ile incelenmiştir. Ölçek maddelerine verilen puanlar ile ölçek ve alt boyutlarının skorları hesaplanmıştır. Analizlerde bağımsız örneklem t testi, korelasyon analizi, Kolmogrov Smirnov ve Shapiro Wilks testlerinden yararlanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre kontrol odağı ile örgütsel bağlılık geneli ve alt boyutları arasında anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this thesis is to examine the relationship between the work of locus of control and organizational commitment.For this reason, data are collected from Muş Şeker Factory.In the data collection prosecc, face to face questionnaire technique is implemented. The target population of study is the worker of Muş Şeker Factory. The analysis were carried out on 138 questionnaires. The data are transferred to electronic media through SPSS 20.0 software and analyzed. Demographic information and the range of answers given to scale agent are examined thorouh the frequency analysis, with the scores given to scale agent the scale and subscale scores are calculated. Independent samples t test, Pearson correlation coefficient, Kolmogrov Smirnov and Shapiro Wilks tests were used fort he analyses. The results show that organizational commitment and locus of control are a significant related including the general and sub-dimensions.