Küresel rekabet gücü: Türk imalat sanayi örneği
Global competitiveness: Turkish manufacturing industry
  1. Tez No: 470306
  2. Yazar: FERGÜL ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL UZUNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
1980 sonrası dönemde küreselleşme süreci hız kazanmıştır ve giderek zorlaşan bir rekabet ortamı ile karşı karşıya kalınmıştır. Ticaretin serbestleşmesi ve yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikte ihracatın önemi artmıştır, dünyada pek çok ülke ihracata dayalı bir büyüme stratejisi uygulamaya başlamıştır. Türkiye de bu ülkelerden biridir. Türkiye'de 1980 öncesi dönemde ithal ikameci politikaların ağırlığı varken, 1980 sonrasında ihracata dayalı büyüme politikası uygulanmaya başlanmıştır. Bu tez çalışmasında, Türk imalat sanayinin küresel rekabet gücü incelenmeye çalışılmıştır. Küresel rekabet gücünün hangi sektörlerde yüksek, hangi sektörlerde düşük olduğu ortaya konmuştur. Sektörlerin rekabet güçlerinin belirlenmesi, özellikle politikaların hazırlanma sürecinde büyük önem taşımaktadır. Çünkü destek sağlanacak sektörlerin doğru seçilmesi ekonomiye katkı sağlayacağı gibi, yanlış sektörlere destek sağlanması ekonomiyi zora da sokabilir. Bu nedenle sektörlerin rekabet güçleri doğru tespit edilmeli, güçlü ve zayıf yönleri analiz edilmeli ve bu doğrultuda politikalar üretilmelidir. Bu çalışma sektörlerin rekabet güçlerini analiz ederek en hızlı biçimde önlem alınması gereken sektörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Sektörlerin rekabet güçlerinin incelenmesinde Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler Endeksi (RCA) kullanılmıştır. Hesaplanan endeks değerlerine göre rekabet gücünün yüksek ve düşük olduğu sektörler belirlendikten sonra her bir sektörün güçlü ve zayıf yönleri hakkında bilgi verilmiştir. Ardından sektörlerin rekabet güçlerinin arttırılabilmesi için politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The globalization process has accelerated in the post-1980 period and thick increasingly faced with the difficult competitive environment. The liberalization of trade and experienced technological advances have increased the importance of exports with a growth strategy based on exports to many countries around the world have adopted. Turkey is one of these countries. In Turkey, while the weight of import substitution policy in the period before 1980, was introduced export-led growth policy after 1980. In this thesis, the global competitiveness of the Turkish manufacturing industry has been studied. Which sectors of high global competitiveness, in sectors which have been demonstrated to be low? Determining the competitiveness of the sector, especially in the preparation of the policy process is of paramount importance. Because such support will contribute to the economy of the sector will be provided to choose the right, it can put in a difficult economy to provide support to the wrong sectors. Therefore, the competitiveness of the sector should be properly identified, strengths and weaknesses should be analyzed and policies should be made in this direction. By analyzing the competitiveness of this sector study aims to determine the measures to be taken rapidly sectors. Examination of the competitiveness of the sector Revealed Comparative Advantage Index (RCA) is used. According to the calculated index value after high and low competitiveness of the sectors that has been determined about the strengths and weaknesses of each sector. Then policy proposals in order to increase the competitiveness of the sector are presented.