Kurum bakımından faydalanan yaşlı bireylerde demans ve depresyon yaygınlığı ile ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of depression disturbance with dementia and related factors in elderly individuals benefitting from institutional care
  1. Tez No: 470360
  2. Yazar: HATİCE KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL YETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada kurum bakımından faydalanan yaşlı bireylerde bilişsel bozukluğun ve depresyonun yaygınlığını saptanmış ve bilişsel durum ile depresif belirti düzeylerinin bazı sosyodemografik ve diğer tanıtıcı değişkenler ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırma İstanbul ilinde bulunan Okmeydanı Darülaceze Müessesesi'nde kalmakta olan 60 yaş ve üzeri yaşlı bireyler üzerinde yürütülmüştür. Örneklem seçim yöntemine gidilmemiş; gönüllü 81 yaşlı araştırmaya katılmıştır. (57'si kadın, 24'ü erkek). Verilerin toplanmasında eğitim, yaş, cinsiyet, medeni durum gibi sosyodemografik, kişilerin sağlık durumları ve sosyal katılımlarına ilişkin soruları içeren Kişisel Tanıtıcı Bilgi Formu, bilişsel durumlarını saptamak üzere Standardize Mini Mental Test ve depresyon düzeylerini saptamak üzere Geriatrik Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucundan elde edilen veriler neticesinde; kurum bakımından faydalanmakta olan yaşlı bireylerin eğitim durumu ile depresyon düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunurken SMMT puanları ile eğitim düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Cinsiyet ve sosyal güvence değişkenleri ile SMMT puanları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Bireylerin gelir durumu ve geliri algılama biçimi ile GDÖ puanları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmakta iken gelir durumu ile yalnızca SMMT puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca yaşlı bireylerin fiziksel engel durumu ile SMMT puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yaşlı bireylerin depresyon düzeyleri ile algılanan sağlık ve sosyal faaliyetlere katılım isteği arasında negatif; algılanan sosyal destek, algılanan yaş, yaşamını değerlendirme biçimi arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. SMMT puanları ile bireylerin yakınları tarafından ziyaret edilme sıklığı, sosyal faaliyetlere katılım isteği, alkol kullanımı ve algılanan yaş değişkenleri ilişkili bulunmuştur. Ayrıca GDÖ ve SMMT puanları arasında anlamlı negatif korelasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present research, the distribution of depression and cognitive impairment among elderly individuals who benefit from institutional care was determined. Also, the relationship of cognitive conditions and intensity of depressive symptoms with some socio-demographic and identification variables were examined. The research was conducted on 60 years old and older individuals staying at Hospice Okmeydanı in Istanbul. The survey sample consisted of 81 individuals who agreed to participate in the survey without using any research method (57 female, 24 male). To collect data, a Personal Identification Information Form containing questions about socio-demographic information such as education, age, gender, marital status, health status and social participation, Standardize Mini Mental Test for evaluation of cognitive status and Geriatric Depression Scale for determination of depression levels were used. Spearman correlation analysis was used to analyze data. The results of data analysis revealed that there was a statistically significant negative correlation between intensity of depression and educational level of elderly individuals who benefit from institutional care whereas a significant positive correlation was found out between SMMT scores and educational level. There was a significant correlation between gender and social security variables and SMCT scores. While there was a significant negative correlation between GDS scores and income status and perception of income, a statistically significant positive correlation was found out between income status and SMMT scores. In addition, there was a significant positive correlation between SMMT scores and the physical disability status of the elderly individuals. There was a significant negative correlation between intensity of depression of elderly individuals and their desire to participate in social activities and perceived health, while a statistically significant positive correlation was found out between perceived age, perceived social support, life assessment style and intensity of depression of elderly individuals. SMMT scores were found to be related to the frequency of visits from relatives, desire to participate in social activities, alcohol use and perceived age. Moreover, a significant negative correlation was found between GDS and SMMT scores.