Yerel yönetimlerde sosyal bütçe: Manisa Büyükşehir Belediyesi örneği
Social budget in local authorities: Manisa Metropolitan Municipality example
  1. Tez No: 470379
  2. Yazar: MUSTAFA DOĞUKAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KAYALIDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Merkezi yönetimler sosyal politikaların sağlanmasında başarılı olmak için halka en yakın kamu birimi olan yerel yönetimler ile işbirliği içinde çalışmaktadır. Adil ve insan onuruna yakışır bir hayatı, toplumun bütün kesimlerince yaşanabilir kılmak amacıyla uygulanan sosyal politikalar, yerel yönetimlerin başında bulunan belediyeler için büyük önem teşkil etmektedir. Toplumun yerel düzeydeki ortak ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan belediyelerin sosyal politika uygulamaları sosyal belediyecilik olarak adlandırılmaktadır. Bu politikaların uygulanmasına yönelik yapılan harcamalar ve kaynak sağlanması ise bir bütün olarak sosyal bütçe ile değerlendirilmektedir. Sosyal politikaların yerel düzeyde uygulanmasına örnek olarak sosyal bütçe kapsamında Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin incelenmesi bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak Manisa Büyükşehir Belediyesi'nde sosyal belediyecilik kapsamında yıllara göre yapılan harcamalar ve hizmetlere yönelik kaynak ihtiyacı durumu ve önemi açıklanmıştır. Yapılan analizler sonucu elde edilen bilgiler ile araştırmacılara belediye bütçesi ve sosyal harcamalar arasındaki etkileşim hakkında kapsamlı bilgiler vermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Central governments work in cooperation with local authorities, which are the closest public units, to be successful in ensuring social policies. Social policies aiming to make a fair life worthy of human dignity for everybody in a society viable have a great significance for municipalities, at the head of local authorities. Social policy practices of municipalities that aim to meet the common needs of society at the local level is called social municipalism. Spending and funding for the implementation of these policy practices are assessed by the social budget as a whole. As an example of the implication of social policies at the local level, the examination of Manisa Metropolitan Municipality within the scope of the social budget constitutes the main subject of this study. Accordingly, the study tries to explain the current status and importance of need for resources towards spending and services by years concerning social municipalism in Manisa. The study aims to provide a comprehensive informing about interaction between budget of Manisa Metropolitan Municipality and the municipality's social spending for researchers in consideration of findings.