Türkiye'deki baskı gruplarının vergi mevzuatı oluşumuna etkileri
Effects of the pressure groups to the preparation of tax legislation in Turkey
- Tez No: 470380
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GÖKBUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Siyasal Bilimler, İşletme, Finance, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Temsili demokrasinin getirdiği katılım sorunlarının aşılmasında faaliyet gösteren baskı grupları, halk katmanlarının gruplar aracılığıyla yönetime katkıda bulunmasını sağlarlar. Çünkü; tek başına birey, kendi potansiyeli olmasına rağmen, teşkilatlı ve organize bir grup haline gelmedikçe, etkili bir güç olma ihtimali fazla değildir. Baskı grupları, dahil olduğu amaç çerçevesinde, temsil ettiği topluluklara aktivite kazandırır ve siyasal sisteme yönelik talepte bulunmalarını sağlar. Baskı grupları, dünyadaki her ülkede ve toplumun her kesiminde yıllardan beri var olmuşlardır. Her ülkenin siyasi ve sosyal yapısına göre farklılık göstermelerine rağmen baskı gruplarının var olmalarının ortak amacı ekonomik çıkarlara sahip olma isteğidir. Ekonomik çıkarlara sahip olmak amacıyla siyasal partilerle etkileşime girerler ve onları etkileri altına alabilmek için bir takım baskı metotları uygularlar. Baskı grupları; siyasal partileri etkileyebildiği gibi, aynı zamanda siyasal partilerden de etkilenebilirler. Çalışmamızın amacı, baskı gruplarını ayrıntılı bir şekilde incelemek ve baskı gruplarının vergi kanunlarının çıkarılması aşamasına nasıl etki ettiğini göstermektir. İki ana bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde; baskı gruplarının tanımı yapılmış, diğer gruplarla karşılaştırılmış, sınıflandırılması, uyguladıkları baskı metotları ve siyaset ilişkisine yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; baskı gruplarının kamu ekonomisi ile ilişkileri ve baskı gruplarının, Türkiye'de vergi mevzuatı oluşumuna örnekleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pressure groups that working to overcome the participation problems lead by the representive democracy, would help peoples layers contribute to management through groups. Because individual alone has no chance being effective power, if they are not involved in a group even if he has own potential. Pressure groups, with its own purpose; brings activity to the communities represented by and provides a requisition. Pressure groups exist in every country in the world and everywhere in society for years. Although the political and social structure is different, common goal of pressure groups is economic interests. They interact with political parties in order to have economic interests and exert pressure methods to be able to influence. As well as pressure groups influences on political parties, they are influenced by political parties. Purpose of the study is making definition pressure groups in detail and show how it works ın the process of making tax laws. In the first part of the study consisting of two main contain definion of pressure groups, comparing with other groups, clasifing, pressure methods and political relation. In the second part of the study; relation of pressure groups with the puplic economy an examples of tax legistation in Turkey have been analyzed.