Türkiye'de gelinlik sektöründe markalaşma sorunu ve izmir bölgesinde gelinlik sektöründe markalaşma sorununa yönelik uygulamalar
Branding problem in the wedding dress sector in turkey and the applications for the branding problem in the wedding dress sector in i̇zmir region
- Tez No: 470384
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Günümüzde küreselleşme ve rekabet koşullarının artmasıyla birlikte tüketicilerin ihtiyaç duydukları mallara istedikleri yerden ulaşmaları kolaylaşmıştır. İşletmelerin rekabet koşullarında öne geçmesi için tüketicilere farklılıklar sunması gerekmektedir. İşletmelerin farklılık yaratmasının yolu da markalaşma faaliyetlerinden geçmektedir. İzmir bölgesinde bulunan işletmeler, Türkiye'nin gelinlik üretiminin %70'ini elinde bulundurmaktadır. İzmir bölgesinde bulunan işletmelerin markalaşmasıyla birlikte sektörün potansiyeline ulaşması beklenmektedir. Bu çalışmada, marka ve markalaşma kavramı, gelinlik kavramı, gelinlik sektöründe markalaşmanın önemi ve gelinlik sektöründeki markalaşma sorunları incelenmiştir. Hazırlanan tez temel olarak iki yapıdan oluşmaktadır. İlk olarak konunun daha iyi anlaşılması için marka ve markalaşma kavramı, Türkiye'de gelinlik sektörü, gelinlik sektöründe markalaşmanın önemi ve markalaşma yolunda karşılaşılan sorunlara yönelik kavramlar ile teorik bir altyapı oluşturulmaya çalışılmıştır. Tezin uygulama bölümünde, gelinlik sektöründeki işletmelerin markalaşmaya bakış açıları, markalaşma yolunda karşılaşılan sektörel sorunlar ve gelinlik sektöründeki işletmelerin karşılaştığı sorunlar ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu konularda bilgi elde etmek için beş işletme ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda; beş işletmenin de markalaşma sürecinde pazar araştırması eksikliğinin var olduğu, işletmelerin nitelikli çalışanlardan yoksun olduğu ve yöneticilerin markalaşma eğitimlerinin olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, piyasaya çıkartılan ürünlerin patent alımının uzun sürmesinden dolayı işletmelerin imitasyon ürünün önüne geçemedikleri gözlemlenmiştir. Sektörde kurumsallaşmış işletmenin çok az olması ve devlet desteklerinin işletmeleri markalaşmaya götürecek seviyede olmaması da markalaşma yolunda işletmelerin sorunlar yaşamasının nedeni olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Marka, Gelinlik, Markalaşma, İzmir, Gelinlik Sektörü
Özet (Çeviri)
Today, with the increasing globalization and competition conditions, it is easy for the consumers to get the goods they want, from where they want. It is necessary for the enterprises to make a difference to the consumers in order to get ahead in the competition conditions. The way in which businesses make a difference also goes through branding activities. The enterprises in the İzmir region have 70% of the wedding dress production of Turkey. With the branding of the companies located in İzmir region, it is expected that the sector will reach the potential. In this study, the concept of brand and branding, the concept of wedding dress, the importance of branding in the bridal sector and the problems of branding in the bridal sector have been examined. The thesis prepared consists mainly of two structures. First of all, the concept of brand and branding, the bridal sector in Turkey, the importance of branding in the bridal sector and the concepts about the problems in the branding path have been tried to establish a theoretical background. In the application section of the thesis, it was aimed to reveal the branding viewpoints of the enterprises in the bridal sector, the sectoral problems faced in the branding process and the problems faced by the enterprises in the bridal sector. In-depth interviews were conducted with five enterprises to obtain information on these issues. As a result of the interviews, it was determined that there were lack of market research in the branding process in five companies, that the enterprises were lacking in qualified employees and that managers did not have branding training. In addition, it has been observed that enterprises can not get ahead of the imitation product because of the long time it takes to get patented products. The lack of institutionalized enterprises in the sector and the fact that government supports are not at the level to drive businesses to branding has also been found to be the reason for businesses to survive on the way to branding. KEYWORDS: Brand, Wedding Dress, Branding, İzmir, Wedding Dress Sector