Fekal inkontinans tedavisinde sakral sinir stimülasyonu
- Tez No: 47043
- Danışmanlar: PROF. YUSUF PEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dengeli akım durumunda serbest yüzlü akiferlerde açılan kuyular arasındaki girişim problemi üzerinde yapılan bu çalışma altı bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, yeraltı suları ile ilgili önceki çalışmalar özetlenmiş ve yeraltı suyu temel denklemleri verilmiştir. Ayrıca bu bölümde çalışmanın amacı verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, dengeli akım durumunda kuyu hidroliği konusu teorik olarak incelenmiştir. Bu incelemede dengeli akım durumundaki varsayımlar ve akifer tipleri ile sınırlı akiferlerin hidroliği teorik olarak incelenerek bazı örneklerle açıklanmışlardır. Üçüncü bölümde ise, literatürde geçen ve kuyular arasındaki girişim problemi ile ilgili yapılan teorik ve deneysel çalışmalar araştırılmıştır. Tez çalışmasının dördüncü bölümünde, laboratuvarda kurulan fiziksel modelin inşaası ve yapılan deneysel çalışmalar üzerinde durulmuştur. Burada, tam dairesel ada ve düşey geçirimsiz sınırlı durumlara ait yapılan deneysel çalışmalara ait ölçüm teknikleri ve deneylerin nasıl yapıldıkları hakkında çeşitli bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde ise, yapılan deneysel çalışmalar değerlendirilmiştir. Bu çerçevede, herbir kuyuya ait permeabilite değerlerinin belirlenmesi, kuyuların debi-permeabilite ve debi-düşüm ilişkileri belirlenmiştir. Ayrıca serbest yüzlü akiferlerdeki kuyular arasındaki girişim hesaplan ile ilgili bir bilgisayar programı QBasic yazılım dilinde yazılmıştır. Daha sonra ise, yapılan girişim deney sonuçlarının matematiksel model çalışmasının vermiş olduğu değerlerle karşılaştırılması yapılmıştır. Altıncı bölümde ise, tez çalışmasının sonucunda elde edilen sonuçlar özetlenmiştir. Ayrıca ileriye dönük yapılacak çalışmalara ışık tutması amacı ile bazı öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, in which interference between gravity wells in unconfined aquifers is investigated, consists of six chapters. In the first chapter, the previous studies on ground water and the basic ground water equations have been given. The scope of the study has also been explained. In the second chapter of this study, well-hydraulics in steady state flow have been theoretically investigated. The assumptions of steady state flow on ground water, the aquifer types, hydraulic of wells in different types of aquifers and bounded aquifers have also been theoretically analyzed. In the third chapter, literature studies of both theoretical and experimental studies of the interference between wells have been investigated. In the fourth chapter of the study, the physical model that was built in the lab has been explained and the experimental studies and the measurement techniques have been given. In the fifth chapter, the data that were taken from the experimental studies have been evaluated. For this reason permeability of each well, discharge- permeability and discharge-drawdown relation of the wells have been investigated. On the other hand, a computer program on the interference between gravity wells in steady state flow has been written with the help of QBasic computer program language. And also the results of this mathematical model have been compared with the results of experimental studies. In the six chapter, the results of the study have been summarized and some proposals for the future studies on this subject have been proposed. HI t