Suça sürüklenen çocukların hakkında verilen hükümlerin bazı değişkenler açısından değerlendirilmesi
An assessment of judgements for the children driven to crime in terms of particular variables
- Tez No: 313305
- Danışmanlar: PROF. DR. M. BAHADDİN ACAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Psikoloji, Education and Training, Law, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Suça Sürüklenen Çocuklar ile suç kavramından bir şekilde uzak kalabilmiş olan çocukların ortak paydalarının ?çocukluk? olduğu unutulmamalıdır. Çocukluk çağı, gelecek nesillerin sağlıklı yaşamlar kurabilmeleri için, barış ve mutluluk içinde geçirilecek günler için, çağın ve teknolojinin getirilerine uyum sağlayabilmek için kritik dönemdir.Aile ve çocuklar ile ilgili araştırma ve bulgular sosyal bilimlerdeki gelişmelere de paralel olarak her geçen gün artmaktadır. Elde edilen yeni verilerin ışığında çocukların dünyaya gelmesine sebep teşkil eden birlikteliklerin, kurumsal sözleşmeler içersin ya da içermesin, kişilerde yarattığı mutluluk hali, birlikteliğin sağlam bir zeminde ve halde yaşanıyor olması durumunda bilerek ve isteyerek dünyaya gelecek çocuğun daha başarılı ve mutlu yetiştirileceği düşünülmektedir.Suça sürüklenen çocuklar, biyolojik olarak onu var eden anne babanın yanında tüm toplumun ve özellik ile bu alan üzerine çalışma yapan herkesinde anlamak zorunda oldukları çocuklarıdırlar. Suça sürüklenen çocuk sayısında ve suç türlerinde her geçen zaman ile birlikte ciddi bir artıştın olduğunu tüm istatistik verilerinde görebilmekteyiz. Bu çocukların demografik özellikleri suç türleri ve geçmiş yaşantılarıyla ilgili veriler yapılacak çalışmalara ışık tutacaktır. Bu araştırmada amaç, yargılama süreci ve sonrasında verilen kararların incelenmesi, suça sürüklenen çocukların suça sürüklenme sebepleri, çocukların özellikleri, denetim kararlarının incelenmesi ve suça sürüklenme sürecine ilişkin önerilerde bulunmaktır.Araştırma İstanbul Gaziosmanpaşa Çocuk Mahkemesi Hâkimliğince yargılama süreci bitirilip 2009 yılında Ocak ve Eylül ayları arasında kararı verilmiş 320 dosyayı ve bunlardan incelemeye konu olan 65 dosyayı ve bu dosyalarda adı geçen Suça Sürüklenen Çocukları kapsar.Evrende bulunan 320 dosyanın tamamı tek tek incelenmiş, verilen hükümler, çocukların ulaşılabilen özellikleri saptanmaya çalışılmış, örneklem olarak kabul edilmiş 65 dosya ayrıca incelenmiş, dosyaların sanığı konumunda olan Suça Sürüklenen Çocuklar tek tek görüşmeye alınarak araştırmaya konu olan tüm konularda çocukların dilinden ulaşılmaya çalışılmıştır. Bulguların daha sağlıklı olabilmesi için bazı çocuklar için görüşme sayısı artırılmıştır.Araştırmanın sonunda elde edilen bilgiler şu şekilde özetlenebilir:1. Suça Sürüklenen Çocukların eğitim hayatları zorunlu eğitimin ilk yılları içerisinde sona eriyor ve bu çocuklardan önemli bir kısmı okuryazar dahi değildir.2. Suça sürüklenen çocukların neredeyse tamamı düşük gelir grubuna sahip ailelerden gelmektedir.3. Ailelerin kalabalık aile olması nedeniyle çocuk ile aile arasında kurulan iletişim hem sınırlı hem de ebeveynin bilgi yetersizliği nedeniyle mümkün olmamaktadır.4. Kanunlarımızın suç saydığı herhangi bir davranışın ortaya çıkma yaşı ile ergenlik çağının ilk yıllarına denk geldiği görülmüştür.5. Suça sürüklenen çocuklar büyük oranda madde kötüye kullanım alışkanlığına ve madde bağımlılığına sahiptirler.6. Çocukların kanunlar gereği okullarında eğitim ? öğretim süreci içerisinde olmaları gerekirken ?çocuk yaşamı? için hiçte uygun olmayan çalışma ortam ve şartlarında işçilik yaptıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The children driven to crime must be understood by the entire society and researchers on this field, as well as their biological parents. The constant increase in the number of crime types and the children driven to crime is obvious in statistical data. This research is on the children driven to crime aims at studying the judgment process and verdicts, also putting forward ideas on the causes of children?s involvement in crimes, characteristics of those children, control decisions and crime involvement process.The research covers children driven to crime along with 320 files and relevant 65 out of them which have been tried and resolved by Magistracy of İstanbul Gaziosmanpaşa Juvenile Court in 2009 from January to September.The universe of 320 files and verdicts have been investigated one by one, accessible characteristics of the children have been tried to be detected. The sampled 65 files have been examined separately. The suspects, children driven to crime have been interviewed in order to acquire all the information needed.Below is the summary of the results of the research:1.The education life of the children driven to crime comes to an end within the very first years of the compulsory education and so most of those children are illiterate.2.Almost all of those children belong to families from low socio-economic group3.Since the mentioned children have large families, communication betweeen children and the family is limited and also not so possible because of lack of communication knowledge of parents4.Age of appearance of a behavior regarded as crime by our law correspond to adolescence5.Children driven to crime exhibit to a great extent substance misuse and addiction6.It has been understood that the children work in environments and conditions which is not suitable for ?children life?, while they are supposed to be under education according to law.