Sosyal pazarlama bağlamında sağlık haberlerinin yazılı basın işletmelerinde temsili
Health news' representation in the print media businesses within the context of social marketing
- Tez No: 470442
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET PELİN DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Sosyal pazarlama; bireylerin, bir hedef kitlenin veya tüm toplumun yararı için sosyal bir problemin çözümünde ticari pazarlama tekniklerini kullanarak davranış değişikliliği oluşturma yaklaşımıdır. Sosyal pazarlama anlayışında kar amacı yerine, sosyal fayda ve uzun vadeli toplum çıkarları öncelikli olmaktadır. Sosyal pazarlama yaklaşımı, kamuoyunda tartışılan veya ilgi çeken eğitim, çevre, kültür, sağlık gibi birçok alanda kullanılmaktadır.. Toplum sağlığını tehdit eden bir soruna çözüm üretmek için planlanan sosyal pazarlama kampanyasının halka tanıtılması ve konuyla ilgili farkındalık oluşturulması için belirlenen hedef kitleye duyurulması önem taşımaktadır. Bu aşamada medya araçlarından biri olan yazılı basın işletmeleri, tespit edilen sosyal problemin çözümüne yönelik üretilen bir fikri ya da önerilen bir davranışı hedef kitleye tanıtmada anahtar konumda yer almaktadır. Bu çalışmayı ele almadaki en temel gerekçe toplum sağlığını korumak ve geliştirmek amacıyla planlanan sosyal pazarlama kampanyalarının tanıtılmasında sağlık haberlerinin ne derece önemli olduğunun altını çizmektir. Sunulan haberlerin okura nasıl yansıtıldığı, nasıl bir dil tercih edildiği, haberleri inşa ederken seçilen imgeleri ve kamuoyunda oluşturulmak istenen etki gibi faktörlerleri Teun A. Van Dijk'ın“Söylem Analizi”yöntemiyle ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu kapsamda rastgele örnekleme yöntemiyle belirlenen Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman gazetelerinde 01 Ocak 2015 - 31 Aralık 2015 tarihleri arasında yayınlanan sosyal pazarlama bağlamındaki sağlık haberleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social marketing is an approach to creating behavioral change by using commercial marketing techniques to solve social problems for individuals, a target group or the whole community. In social marketing concept, social benefit and long-term community interests takes priority. Social marketing approach is used in many areas such as education, environment, culture and health that is discussed or attract public attention. It is important that the social marketing campaign planned to create a solution to a problem that threatens the health of the society is introduce to the public and announced to the determined target audience in order to raise awareness about the issue. At this stage, print media enterprises one of the media tools have a key position to introduce to the target audience a thought or suggested behavior towards the solution of the identified social problem. The most fundamental reason for addressing this study is to underline the importance of health news in promoting social marketing campaigns that are planned to protect and develop public health. It is aimed to reveal factors such as how the news is reflected in the reader, what kind of language is preferred and the images selected when preparing the news and the effect to be created in the public opinion by Teun A. Van Dijk's Discourse Analysis Method. In this context, health news in the context of social marketing published between January 01, 2015 and December 31, 2015 in Cumhuriyet, Hürriyet and Zaman newspapers, which are determined by random sample method, were examined.