Sosyal pazarlama bağlamında koronavirüs pandemisine ilişkin Türkiye'de yayınlanan kamu spotlarının tüketici davranışına etkisi
The effect of public service announcements regarding coronavirus pandemic which are published in Turkey to consumer behavior within the context of social marketing
  1. Tez No: 731932
  2. Yazar: ECENUR ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER DİNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Sosyal pazarlama, toplumun faydası için toplumu bilinçlendirmeyi ve belirli davranışları topluma benimsetmeyi hedefleyen pazarlama koludur. Kamu spotları, sosyal pazarlamanın sık sık yararlandığı bir araç olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda kamu spotlarının etkinliği, sosyal pazarlama faaliyetlerinin amacını yerine getirebilmesi için son derece önem arz etmektedir. Bu araştırma, sosyal pazarlama bağlamında Türkiye'de Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs pandemisine ilişkin yayınlanan kamu spotlarının tüketicilerin tutum, duygu ve davranış niyeti temelinde tüketici davranışına etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Social marketing is a branch of marketing which aims to raise the awareness of the society and make the society to adopt certain behaviors for the sake of the society. Public service announcements (PSAs) are important tools that social marketing uses. Within this context, efficiency of PSAs is very significant for social marketing activities to fulfil its goals. This research aims to measure the effect of PSAs regarding coronavirus pandemic which are published in Turkey to consumer behavior based on consumer attitude, emotion and behavior intention within the context of social marketing.