Yenilenebilir enerji kaynakları açısından Malawi'nin güneş enerjisi potansiyeli üzerine bir değerlendirme
An assessment of the potential of solar energy in Malawi in terms of renewable energy sources
  1. Tez No: 470455
  2. Yazar: JUBA ALYCE KAFUMBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENAN FUNDA BARBAROS ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Malawi'de kapsamlı bir büyüme ve sürdürülebilir kalkınmanın görülmesi için elektriğe büyük ölçüde erişim sağlanması gerekmektedir. Şu anda 18 milyonluk nüfusun ancak %9'una elektrik hizmeti verilmektedir. Yenilenebilir enerji, tüm ülkelerin sürdürülebilir kalkınması için büyük bir fırsattır. Bu çalışma Malawi'deki güncel enerji talebini ve tedariğinideğerlendirmekte, büyük enerji kaynaklarını, onlarınhâlihazırdaki kullanım durumunuve bununla birlikte, ülkenin elektrik tedariğine potansiyel katkılarını incelemektedir.Aynı zamanda Malawi'nin coğrafi konumunu ve bu konum sebebiyle nasıl yıl boyunca büyük ölçüde güneş ışığına maruz kaldığını tartışmakta ve son olarak güneş enerjisinin kullanımı ile enerji tedariğine karşı olan güçlükleri yenmek için uygulanması gereken stratejileri tanımlamaktadır. Bu çalışma, Malawi Meteoroloji Departmanı'ndan elde edilen küresel günlük radyasyon yoğunluğu ve hava sıcaklığıkayıtlarına ek olarak; Uluslararası Enerji Ajansı IRENA'nın 1984-2015 yılları arasında yürüttüğü bir çalışmanın önemli analizlerini içeren ikinci el verileri kullanarak, potansiyel bir güneş enerjisi santralinin, Net Şimdiki Değer Yöntemi ve RETscreen analiz programı ile hesaplanmış tahmini finansman maliyetini sunmaktadır.Analiz sonuçları Malawi'nin yıl boyunca muazzam ölçüdegüneş ışığıaldığını ve ortalama hava sıcaklıklarının büyük ölçekli bir güneş enerjisi projesinin yapılması için elverişli olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, makale sürdürülebilir sosyal ve ekonomik büyümenin bir önkoşulu olan yeterli ölçüde modern enerji tedariğinin sağlanması için kullanılabilecek stratejilerin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
Achieving inclusive growth and sustainable development in Malawi will require massive expansion of access to electricity currently reaching only about 9% of the 18 million population. Renewable energy can provide a great opportunity for sustainable development of any country. This paper reviews the current status of energy demand and supply in Malawi, examines the major sources of energy and their current exploitation status as well as their potential contribution to the electricity supply of the country, discusses Malawi's geographical location and how it offers tremendous solar insolation throughout the year and finally identifies broad strategies to be implemented to tackle the energy supply challenges through adoption of solar energy. Using secondary data of global daily radiation intensity and air temperature records obtained from the Malawi Department of Meteorology and IRENAfor its critical analysis for a study period from 1984-2015, the paper also presents the financing costs of a potential solar energy plant which were estimated using the Net Present Value Method and run through the RETscreen software. Results from the analysis suggests that Malawi is endowed with vast solar insolation throughout the year and its average cool temperatures make the feasibility of a large scale solar energy project to be possible. In conclusion, the paper outlines strategies that could be utilized to ensure adequate supply of modern energy which is a prerequisitein achieving sustainable social and economic growth.