Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı almış ergenlere yönelik bilişsel davranışçı bir tedavi programı geliştirme ön çalışması
A prealiminary research of developing cognitive behavioral treatment program for adolescents with attention deficit/hyperactivity disorder (ADHD)
  1. Tez No: 470506
  2. Yazar: BERFİN DOBRUCALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA SORİAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışması, DEHB'si olan ergenlerin, yönetici işlev becerilerini güçlendirmeyi ve yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen bir BDT programı hazırlama projesinin ilk adımı olarak planlanmıştır. Bir ön araştırma niteliğinde olan bu tez, üç çalışmadan oluşmaktadır. Birinci çalışmada, Brown Dikkat Eksikliği Bozukluğu Ölçeği-Ergen Formu'nun (Brown DEBÖ-E) ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunda Algılanan Yaşam Kalitesi Ölçeği-Ergen Formu'nun (DEHBAYKÖ-E) geçerlik ve güvenirlikleri incelenmiştir. Yaşları 14-18 yaş arasında değişen DEHB tanısı almış (n=54) ergenlerle, normal (n=200) ergenlerden oluşan bir örneklem üzerinde, Brown DEBÖ-E'nin Cronbach alfa katsayısı .92, test tekrar test korelasyonu .94,, yapı geçerlik analizlerinde tek faktörlü olduğu saptanmıştır. Aynı örneklemde DEHBAYKÖ- E'nin Cronbach alfa katsayısı .89, test tekrar test korelasyonu .93, yapı geçerlik analizlerinde tek faktörlü olduğu bulunmuştur. İkinci çalışmada, alan yazındaki benzer programlar incelenerek“Yönetmen Benim-Ergen”BDT grup programı hazırlanmıştır. Üçüncü çalışmada ise hazırlanan BDT programı yaşları 15-17 arasında değişen DEHB tanısı almış 12 ergenden oluşan bir grupta uygulanarak, programın DEHB semptomları, yönetici işlevler, yaşam kalitesi ve umutsuzluk düzeyi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Grup BDT programı sonrasında, katılımcıların Brown DEBÖ-E toplam puan ile organizasyon ve öncelik belirleme, odaklanma ve dikkati sürdürme alt ölçek puan ortalamalarının program öncesine kıyasla anlamlı bir biçimde daha düşük olduğu bulunmuştur DEHBAYKÖ-E puan ortalamaları ise bilişsel davranışçı grup terapisinden sonar anlamlı bir biçimde artmıştır. Öte yandan, Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ) ile değerlendirilen umutsuzluk düzeylerinde anlamlı bir düşüş ve hem ergenler hem de ebeveynler tarafından bildirilen DEHB semptomlarında anlamlı bir azalma saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study is planned as the first step of developing CBT program aimed at strengthening executive function skills and improving quality of life for adolescents with ADHD consists of three studies. In the first study, the validity and reliability of the Brown Attention Deficit Disorder Scale for Adolescents (BADDS-Adolescents) and Perceived Quality of Life Scale in Attention Deficit Hyperactivity Disorder for Adolescents (PQoLS-ADHD-Adolescents) were examined. On the sample consisted of adolescents with ADHD (n=54) and normal (n=200) aged between 14-18 years, BADDS-Adolescents' the Cronbach's alpha coefficient and test-retest correlation were found .92 and .94 respectively. It was also found that BADDS-Adolescents comprised of one factor. On the same sample, PQoLS-ADHD-Adolescents' Cronbach's alpha coefficient and test-retest correlation were found .89 and .93 respectively and it was found that PQoLS-ADHD-Adolescents comprised of one factor. In the second study, similar programs in the literature were examined and“Yönetmen Benim-Adolescent”CBT group program was prepared. In the third study, the CBT program was applied to a group of 12 adolescents with ADHD, aged 15-17 years, and the effectiveness of program on ADHD symptoms, executive functions, quality of life and hopelessness were examined. After the CBT group program, participants' mean scores of BADDSAdolescents, BADDS-Adolescents organizing and activating to work and sustaining attention and concentration subscales were found to be significantly lower. The mean scores of PQoLS-ADHD-Adolescents were significantly increased after group program. In addition, a significant decrease in hopelessness levels assessed by Beck Hopelessness Scale (BHS) and a significant decrease in ADHD symptoms reported by both adolescents and parents was found.