Yuvarlanmalı yataklarda deformasyonun parametrik incelenmesi
Parametric investigation of deformation on bearings
- Tez No: 470601
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Uzun yıllardan beri rulmanlar üzerindeki Hertz basınçları ve deformasyonları incelenmektedir. Hertz basınçları iki cisim arasındaki temas yüzeyinin cisim boyutlarına oranla çok küçük olduğu durumlarda oluşur. Hertz basınç değerlerinin yüksek olması rulmanın kullanım ömrünü azaltır. Bu durum kullanıldığı sistemi de etkilemektedir. Bu çalışmada matlab programından faydalanarak arayüz üzerinde Hertz basınç ve deformasyon hesaplamaları yapılmıştır. Hesaplamada kullanılan malzeme özellikleri(elastisite modülü), yuvarlanma elemanının geometrisi (çap ve uzunluk), bilezik çapı, yiv yarıçapı değiştirilerek değerler bulunmuştur. Ayrıca yuvarlanma elemanı ve bilezik malzemelerinin çelik-çelik, seramik-çelik ve seramik-seramik malzeme seçilmesi durumunda temas yüzeyinde oluşan Hertz basınç ve deformasyonları incelenmiştir. Her bir parametrenin değiştirilmesiyle Hertz basınç ve deformasyonundaki değişkenlikler grafiklerle gösterilmiştir. Parametre ve malzeme çifti değişikliklerinin basınç ve deformasyon değerlerini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hertz pressures and deformations on bearings have been studied for many years. Hertz pressures occur when the contact surface between two objects is very small relative to the object dimensions. The high Hertz pressure reduces the lifetime of the bearing. This situation also affects the system that bearing is used. In this work, Hertz pressure and deformation calculations are done on the interface by using matlab program. In the calculation,pressure and deformation values were found by changing the material properties (elasticity module) , the geometry (diameter and length) of the rolling element, the diameter of the ring, the radius of the groove. In addition to this, Hertz pressure and deformation at the contact surface were investigated when rolling elements and bracelets were selected steel-steel, ceramic-steel and ceramic-ceramic materials. Variations in Hertz pressure and deformation were shown graphically by changing each parameter. It has been observed that parameter and material pair changes affect pressure and deformation values