Sinop il merkezinin elektromanyetik alan kirlilik haritasının çıkarılması
Establishment of electromagnetic field pollution map of Sinop city center
- Tez No: 470639
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKERİM KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Sinop il merkezinin 50-3500 Mhz bant aralığındaki elektromanyetik kirlilik düzeyi araştırılmıştır. Konumsal bilgileri GPS ile tespit edilen 46 ayrı kontrol noktasında 30 gece ve 30 gündüz olmak üzere her bir noktada 60 kez elektromanyetik alan kirliliği ölçümü yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Sinop ilinde mevcut elektromanyetik kirliliğin BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) tarafından belirlenen sınır değerlerin üzerinde olmadığı tespit edilmiştir. Ölçüm verileri bilgisayar ortamına girilerek ortalama değerler çıkarılmış ve çıkarılan değerler derecelendirilerek google haritalar ve grafikler üzerinde kirlilik oranına göre farklı renklerde gösterilmiştir. Uluslararası ve ulusal sınır değerlerle kıyaslanarak veri ve kaynak oluşturması maksadı ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, electromagnetic pollution level of Sinop City Center has been researched at the range of 50-3500 MHz band frequency. Electromagnetic pollution had been measured 60 times (30 times during the nights and 30 times during the day time) at each of 46 different checkpoints where coordinates were determined by GPS. As a result of this study, electromagnetic field pollution in Sinop city center was determined to be lower than the limit values established by ICTA (Information and Communication Technologies Authority). The average values were calculated by the computer using the measured data during study. These average values were used to establish a range of values which were represented by different colors based on the strength of the pollution. The obtained values had been compared to international and national limit values with the intention of providing data and resource.