Asemetazin, diklofenak ve etodolakin pKa değerlerinin ters faz sıvı kromatografik yöntemle tayini
Determination of pKa values of acemetacin, diclofenac and etodolac by using reversed phase liquid chromatographic method
  1. Tez No: 470710
  2. Yazar: ONUR BAHŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABBASE GÜLEREN ALSANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID) ağrı kesici olarak yaygın şekilde kullanılan heterojen ilaç grubudur. Artrid, osteoartrid ve kas-iskelet bozukluğu gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan teropötik ajanlardır. Bu ilaçların asit formları suda zayıf şekilde çözündüğünden bunların biyoyararlanımını arttırmak için sodyum tuzu şeklinde ticari olarak satılmaktadır. Bu çalışmada NSAID grubu ilaçlardan olan, asemetazin, diklofenak ve etodolak'ın HPLC metodu ile pKa tayini yapılmıştır. Bizim yaptığımız araştırmalara göre, bu NSAID'lerle ilgili literatürdeki bilgiler yeterli değildir. Asemetazin, diklofenak ve etodolak'ın pKa tayininde hareketli fazın asetonitril derişimi ile mobil faz pH'ının bileşiklerin alıkonma zamanı üzerine etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada, kromatografik koşullar aşağıdaki gibidir: Nucleosil C-4, 250 × 4.6 mm iç çap, parçacık boyutu 5 µm (HiChrom Corporation, The Markham Centre,Station Road Theale, Reading Berkshire, RG7 4PE, USA); Mobil fazın akış hızı 1 mL/dk ve kolon sıcaklığı 37oC'dir.
Özet (Çeviri)
Non-steroidal anti-inflamattory drugs (NSAIDs) are commonly used as pain-killer compounds. They are frequently used therapeutic agents using for different disease such as arthritis, osteoarthritis and musculoskeletal disorder. Acid form of NSAIDs are scarcely soluble in water, therefore they are commercially available as sodium salts with the aim of increase of bioavailability. In this study, pKa determination of some NSAIDs drugs ( acemetacine, diclofenac and etodolac) were performed with RP-HPLC. According to our research, information is inadeqaute related to these NSAIDs in literature. Effects of acetonitrile fraction and pH of mobile phase on retention time of pKa determination of acemetacine, diclofenac and etodolac were investigated. In these experiments, chromatographic conditions were as follows: the column was HiChrom Nucleosil 300, C-4, 250 × 4.6 mm i.d., particle size 5 µm (HiChrom Corporation, The Markham Centre,Station Road Theale, Reading Berkshire, RG7 4PE, USA); flow rate of mobile phase was 1 mL/min and column temperature was 37oC.