RF manyetik saçtırma yöntemi ile esnek elektrokromik cihaz eldesi
Fabrication of flexible electrochromic devices by RF magnetron sputterring method
- Tez No: 470826
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında esnek polietilen tereftalat (PET) film/ İndiyum Kalay Oksit (ITO)/Tungten Oksit (WO3) elektrokromik cihazı, Polidimetilsiloksan (PDMS)/ Gümüş (Ag)/ WO3 elektrokromik filmleri RF magnetron sıçratma tekniği ile hazırlanarak elektrokromik özellikleri detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmada, farklı WO3 kalınlığına sahip olan PET film/ITO/WO3 (223, 465, 650 nm) filmlerin elektrokromik parametreleri (anahtarlama süresi, renk verimi vb.) incelenmiştir. 223 nm kalınlıklı WO3 filmi içeren elektrokromik cihaz (ECD) yüksek renk verimine sahipken, 465 nm kalınlıklı WO3 içeren ECD daha hızlı anahtarlama süresine ve daha yüksek optiksel kontrasta sahiptir. Ayrıca, PET film/ITO/WO3 (465 nm) elektrokromik filmlerin anahtarlama süresi ve tersinirlikleri iki farklı elektrolit ortamında karşılaştırılmıştır. Lityum triflorometan sülfonat (LiTRIF) ortamında daha iyi elektrokromik tersinirlik elde edilirken lityum perklorat (LiClO4) ortamında ise daha hızlı anahtarlama süresi bulunmuştur. Ayrıca PDMS esnek substat kullanılarak elde edilen elektrokromik ince filmler için LiTRIF ve LiClO4 çözelti ortamında anahtarlanma süreleri ve optiksel özellikleri incelenmiştir. Esnek elektrokromik uygulamalarda (tekstil, vb.) ümit verici bir aday olan bu yeni elektrokromik sistemler sayesinde uygulama alanlarının genişlemesine imkan sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, electrochromic properties Polyethylene terephthalate (PET) film/ITO/WO3 electrochromic device and polydimethylsiloxane (PDMS)/ Silver (Au)/ WO3 fabricated by Rf magnetron sputtering technique and their optical properties were investigated in detail. Electrochromic parameters (switching time, coloration efficiency, vb.) of PET film/ITO/WO3 (223, 465, 650 nm) were examined. Whereas ECD including WO3 film with 223 nm thickness has high coloration efficiency, ECD including WO3 film with 465 nm thickness has faster switching time and higher optical contrast. Besides, switching time and reversibility of PET film/ITO/WO3 (465 nm) electrochromic films were compared in two different electrolyte systems. Whereas better electrochromic reversibility was obtained in lithium trifluoromethanesulfonate (LiTRIF) electrolyte media, faster switching time was found in lithium perchlorate (LiClO4) electrolyte media. Also, electrochromic thin films which were obtained by using PDMS substrate switching time and optical properties were investigated in LiClO4 and LiTRIF electrolyte solution media. These new electrochromic electrode systems that can be promising candidates for flexible electrochromic applications (textile, etc. ), provide simple and easy production opportunity.