Bilgisayarlı tomografi ünitesinde pediatrik görüntülemede radyasyon doz ölçümleri
Computed tomography in pediatric imaging radiation dose measurements
- Tez No: 470827
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Radyasyon, elektromanyetik dalgalar veya parçacıklar biçimindeki enerjinin emisyonu veya aktarımıdır. Radyasyon yaşadığımız çevrenin bir parçasıdır ve zamanın başlangıcından itibaren vardır. Doğal radyasyon evrenin var olmasından itibaren vardır fakat insan yapımı radyasyon teknoloji geliştikçe artmaktadır. Teknoloji gelişirken radyasyon farklı alanlarda kullanılmaya başlamıştır. En önemli alan ise hastalık teşhis ve tedavisidir. Bilgisayarlı Tomografi hastanelerde tanı işlemi için kullanılan bir cihazdır. Radyasyon insan sağlığına zararlı olduğu için Bilgisayarlı Tomografi de maruz kalınan radyasyon dozu en aza indirilmelidir. Çocuklarda ise durum yetişkinlere göre daha farklıdır. Çocuklarda organlar gelişme aşamasında olduğu için ve düşük kilolarda oldukları için verilen radyasyon dozu miktarı oldukça önemlidir. Verilen protokol değerlerinin dışında fazla doza maruz kalmaları onlar için oldukça tehlikelidir. Günümüzde Bilgisayarlı Tomografi kullanımı pediatrik hastalar için oldukça artmıştır. Yapılan araştırmalara göre 1980-1990 yılları arasında pediatrik BT kullanımı %4 den %11 e yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Radiation can be described as energy transfer and it is sourced from both in natural and man-made. While natural radiation has existed since creation of universe, man-made radiation is produced by technological development. After development of technology radiation started to be used in a variety of different fields. The most important field is medicine where it is used both in diagnostic and treatment. The technological devices used in radiological unit in hospitals mainly emit radiation . Computed Tomography (CT) is one of the main devise used in hospitals for diagnosis process. As the radiation is hazardous for human the dose received by patient should be minimized. This is more important if the patients are children. Because children 's weight are low and the dose is depending on body size as a result of non-implementation of the IT protocols given unnecessary radiation causes. Nowadays the using of CT increased for pediatric patients. The rate was 4% in the period 1980-1990 year while it is increased to 5% in following years .