Alkil zincirinde oksiamino grubu içeren 2-alkil furanların oksidasyonu
Oxidation of 2-alkyl furans containing oxyamino group in alkyl chains
  1. Tez No: 470912
  2. Yazar: SAKİNE BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ALTUNDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Alkil yan zincirinin C-1 ve C-2 pozisyonlarında hidroksilamin ihtiva eden furan türevlerinin sentezleri gerçekleştirildi. Furan halkasının oksidasyonu için fotooksidasyon ve kemooksidasyon kullanılarak en uygun şartlar belirlendi. C-2 pozisyonunda hidroksilamin bulunan 167'nin m-CPBA ile oksidasyonu ve fotooksidasyonu ile (RB, TPP sensitizerliğinde) hemiasetal 169 elde edildi. Hemiasetalin Jones ile oksidasyonu ile β-lakton 173'e ulaşıldı. 184'ün okidasyonu için kullanılan fotooksijenasyon ve kimyasal oksidasyonuyla hidroksilaminin 4 pozisyonundaki ketona saldırısıyla diastereomerik karışım olarak 185 elde edildi. Elde edilen hemiasetal 185'in Jones ile muamelesiyle 187 sentezlendi. 190'ın kimyasal oksidasyon (m-CPBA, NBS) ve fotooksijenasyonuyla (RB ve TPP sensitizerliğinde ) oluşan 193 üzerindeki hidroksilaminin aldehit karbonuna intramoleküler nükleofilik atağı ile yedi üyeli heterosiklik bileşik 192 elde edildi. 192 Jones reaktifi ile yükseltgenerek fonksiyonellendirilmeye açık 200 sentezlendi. 205'in m-CPBA ile oksidasyonundan heterosiklik 206 elde edildi hemiasetal 206 yine Jones şartlarında 207'ye yükseltgendi.
Özet (Çeviri)
The furan ring is an important building block of biologically active natural and synthetic products. In this study; the syntheses of alkyl furan derivatives containing hydroxylamine at C-1 and C-2 positions of the alkyl side chain was carried out. Optimal conditions were determined for photo- and chemo-oxidation for the oxidation of the furan ring. Hemiacetal 169 was obtained by oxidation and photooxidation (RB, TPP) of 167 with the hydroxylamine group at the C-2 position with m-CPBA. The oxidation of hemiacetal with Jones reagent resulted in β-lactone 173. With photooxidation and chemical oxidation used for the oxidation of 184, 185 was obtained as a diastereomeric mixture as a result of attack of the hydroxylamine to the carbonyl group at the C-4 position. 187 was synthesized by treatment of the resulting hemiacetal 185 with Jones reagent. The compound 193 was synthesized by the chemical oxidation (m-CPBA, NBS) and photooxidation (RB and TPP) of 190, followed by an intramolecular nucleophilic attack of the hydroxylamine to the aldehyde carbon to obtain the seven membered heterocyclic compound 192. 200 was synthesized which was able to be functionalized as a result of the oxidation of 192 with Jones reactivity. The heterocyclic 206 was obtained from the oxidation of 205 with m-CPBA and the hydroxyl group was oxidized to complete the synthesis of the 207 compound.