Beyaz yakalı çalışanlarda çocukluk çağı travmaları ile öfke ifade tarzları, karanlık üçlü kişilik özellikleri, kendini sabotaj ve dissosiyatif yaşantılar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigaton of the relationship between childhood traumas, anger expression styles, dark triad personality traits, self-sabotage and dissociative experiences in white-collars
- Tez No: 927605
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Çalışma hayatında yer alan profesyoneller statüleri açısından, beyaz yaka ve mavi yaka olmak üzere iki temel kategoride ele alınmaktadır. Beyaz yakalı çalışanlar, fiziksel çaba ya da kol gücünden ziyade mental performansa dayalı teknik ya da teknik olmayan işler yürütmektedirler. Modern psikotravmatolojik açıdan çocukluk çağı travmaları, beyaz yakalı çalışanlarda iş performansının düşmesine yol açmaktadır. Bu doğrultuda yüksek lisans tez çalışmamızın temel amacı, beyaz yakalı çalışanlarda çocukluk çağı travmaları ile öfke ifade tarzları, karanlık üçlü özellikleri, kendini sabotaj ve dissosiyatif yaşantılar arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmamızın evreni, İstanbul'da yaşayan ve en az 1 yıldır beyaz yakalı olarak kamu ya da özel sektörde çalışan 200 katılımcıdan oluşmaktadır. Sonuç olarak, araştırmamız beyaz yakalı çalışanlarda çocukluk çağı travmalarının, dissosiyatif yaşantılar, öfke ifade tarzları, karanlık üçlü kişilik özellikleri ve kendini sabotaj üzerindeki etkilerini anlamada önemli bilimsel katkılar sunmaktadır. Çocukluk çağı travmalarının ruhsal yansımaları, bireylerin iş yaşamındaki performanslarını ve uyumlarını olumsuz yönde etkileyerek, yalnızca bireysel başarıyı değil, aynı zamanda organizasyonel yapıların işlevselliğini ve verimliliğini de sekteye uğratmaktadır. Bu bağlamda, çocukluk çağı travmalarının çalışma hayatındaki etkilerinin daha geniş bir toplumsal perspektifle ele alınması, öznelerin bireysel gelişimlerinin desteklenmesi ve kurumsal sistemin iyileştirilmesi açısından kritik bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Professionals in business life are categorized into two main categories in terms of their status: white-collar and blue-collar. White-collar workers conduct technical or non-technical work based on mental performance rather than physical effort or arm strength. Modern psychotraumatologically, childhood traumas lead to decreased job performance in white-collar workers. In this respect, the aim of our master's thesis is to examine the relationship between childhood traumas and anger expression styles, dark triad characteristics, self-sabotage, and dissociative experiences in white-collar workers. The universe of our study consists of 200 participants living in Istanbul and working in the public or private sector in a white-collar profession for at least 1 year. Our study provides significant scientific contributions in understanding the effects of childhood traumas on dissociative experiences, anger expression styles, dark triad personality traits and self-sabotage in white-collar workers. The psychological reflections of childhood traumas negatively affect individuals' performance and adaptation in their work life and hinder not only individual success but also the functionality and productivity of organizational structures. In this context, addressing the effects of childhood traumas in working life from a broader societal perspective is critical for supporting the individual development of the subjects and improving the institutional system.