Özel öğretim kurumlarının vergilendirilmesi ve denetlenmesi
Taxation and inspection of private education institutions
- Tez No: 470947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YİĞİT ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türkiye'de okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim yaşında bulunan öğrencilerin azımsanmayacak bir kısmı 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyette bulunan özel okul öncesi eğitim, özel ilköğretim ve özel orta öğretim kurumlarında eğitim görmektedir. Türk Vergi mevzuatında, her geçen gün sayıları artan özel eğitim kurumlarını ilgilendiren çok sayıda düzenleme mevcuttur. Gelir Vergisi Kanunu'nda ve Kurumlar Vergisi Kanunu'nda yer alan eğitim öğretim kazançları istisnası bunların en önemlileri arasında sayılabilir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de özel öğretim kurumlarının tarihi gelişimi, vergilendirilmesi ve denetim boyutlarını incelemektir. Ayrıca, özel öğretim kurumlarının vergilendirilmesi ve denetlenmesindeki mevcut durumunu tanıtmak ve geleceğe yönelik bazı öngörülerde bulunmak da hedeflenmiştir. Çalışmada; birinci bölümde, özel öğretim kurumları tanımlanacak, ayrıca Türkiye'deki özel öğretim kurumların tarihi gelişimi anlatılacaktır. İkinci bölümde, özel öğretim kurumlarının vergilendirilmesi hakkında incelemede bulunulmuştur. Üçüncü bölümde, özel öğretim kurumlarının denetimi (vergisel yönden) konusunda bilgi verilmiş ve karşılaşılan bazı sorunlar ve çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Sonuç bölümünde ise; özel öğretim kurumları ile ilgili değerlendirmeleri içeren önerilere yer verilmiştir. Çalışmada birinci bölümde özel öğretim kurumları tanımlanacak ayrıca Türkiye'deki özel öğretim kurumların tarihi gelişimi anlatılacaktır. İkinci bölümde özel öğretim kurumlarının vergilendirilmesi hakkında incelemede bulunulmuştur. Üçüncü bölümde özel öğretim kurumlarının denetimi (vergisel yönden) konusunda bilgi verilmiş ve karşılaşılan bazı sorunlar ve çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Sonuç bölümünde ise özel öğretim kurumları ile ilgili değerlendirmeli içeren önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
A considerable amount of students who are at pre-primary education, primary education and secondary school age in Turkey are educated in private pre-schools, private primary and private secondary education institutions operating within the scope of Private Education Institutions Law No. 5580. There are a number of regulations in Turkish Tax legislation regarding the increasing number of private education institutions. The exception of educational/training income according to the Income Tax Law and the Corporation Income Tax Law are amongst the most important ones. This study aims to examine the historical development, taxation and inspection of private schools in Turkey. In addition to those, to introduce the current situation in taxation and inspection of private education institutions, and to make some predictions for the future have been intended. In the first chapter of this study, private education institutions have been defined, furthermore, the historical development of private education institutions in Turkey has been explained. In the second chapter, taxation of private education institutions has been examined. In the third chapter, the facts related to inspection of the private education institutions (in terms of taxation) have been stated, and some of the problems and suggestions to solve them have been declared. The conclusion part includes suggestions that involve evaluations and assessments about the private education institutions