Siyasal kampanya aracı olarak seçim şarkıları: 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 genel seçimleri örneği
Elections song as a political campaigns vehicle: The example of 7 June and 1 november 2015 general elections
  1. Tez No: 471204
  2. Yazar: HALİL ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Journalism, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Siyasal kampanyaların bir türü olarak siyasal kampanya şarkıları, siyasal partilerin seçmenlerle iletişim kurmak için seçim dönemlerinde kullandıkları bir araçtır. Her ne kadar seçmen üzerindeki etkileri tartışmalı olsa da tarih boyunca dünyanın dört bir yanındaki siyasal partilerin seçim dönemlerinde vazgeçilmez olarak kullanması, siyasal kampanya şarkılarının önemli bir araç olduğunun kanıtı olarak gösterilmektedir. Doğrudan seçim sonuçlarını değiştirecek gücü olmasa da kampanya şarkılarının seçmenlerin dikkatini çekme ve siyasal aktivizmi sağlama konularında etkileri olduğu araştırmalarda ortak görüş olmuştur. Bu çalışmanın amacı, seçmene sunulan siyasal kampanya şarkılarının profilinin çıkarılmasıdır. Ayrıca, çalışmada İçerik Çözümlemesi yöntemi kullanılmış, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde seçim barajını aşarak meclise girmeyi başaran partilerin toplam 55 kampanya şarkısı incelenmiştir. Buna göre kampanya şarkılarında AKP, CHP ve MHP genel olarak milli bütünlük üzerinde dururken; HDP barış, özgürlük, adalet ve eşitlik gibi konuları şarkılarında işlemiştir. Şarkılarda seçmene çoğunlukla olumlu mesajlar verilirken, popüler melodilerden uzak durulmuştur. Öte yandan siyasal partiler kampanya şarkılarında müzik türleri olarak daha çok türkü ve oyun havası, enstrüman olarak davul ve zurna kullanarak Anadolu seçmenini etkilemeyi hedeflemişlerdir.
Özet (Çeviri)
Political campaign songs as a kind of political campaigns, is a vehicle that political parties use during election periods to comminicate with voters. Although the effects on the electorate are contraversial, they have been used throughout history as indispensable political parties around the world during periods, is shown as proof that political campaign songs are an important vehicle. Although it is not the power to directly change election results, it was a common view that the campaign songs were influencing voters' attention and ensuring political activism. The purpose of this study, is to profile the political campaign songs presented in the elections. In addition content analysis method have been the study, in the general elections of June 7 and November 1, 2015, a total of 55 campaign songs of the parties who have succeeded in entering the parliament by surpassing the election threshold have been examined. According to this, while the AKP, CHP and MHP generally emphasize the national integrity, but the HDP deals with issues such as peace, freedom, justice and equalty in the campaign songs. While the songs are mostly positive messages to the electorate, they are avoided from popular melodies. On the other hand, as their genre, they aimed at influencing the Anadolu electorate by using more folk songs and traditional dance music, drums and shrill pipe as instruments.