Üretim yapan işletmelerde ihracatta kullanılan teşvik ve desteklemerin ihracat performansı üzerine etkisi ve kulanımda karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
The effects of incentives and supports used in exports on export performance in manufacturing companies and problems in use and solution proposals
- Tez No: 471217
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER ZERENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma, ihracatta kullanılan devlet teşvik ve desteklerinin ihracat performasnı üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla, konuyla ilgili kavramsal çerçeve, literatür taraması ve ampirik bir analizi bir araya getirmektedir. Bu doğrultuda, ilk olarak, dış ticaret, ihracat ve ithalat kavramları, ikinci bölümde ise ihracatta teşvik ve devlet yardımları tüm hatlarıyla açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde yıllar itibariyle Türkiye'de uygulanan ihracatı teşvik tedbirlerinin etkinliğini ortaya koyan raporlar incelenmektedir. Çalışmanın uygulama bölümünde ise Konya'da üretim yapan işletmelerde ihracat teşviklerinden ve desteklerden yararlanan firmaların ihracat performansının ölçülmesi amacıyla ampirik bir araştırma yapılmakta, sonuçlar farklı istatistiksel analizlerle değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study brings together the relevant conceptual framework, literature review and empirical analysis in order to demonstrate the impact of government incentives and supports used in exports on the export performance. In this respect, firstly, the concepts of foreign trade, export and import and in the second chapter, incentive and state aids in export are explained in all lines. In the third chapter, the reports that show the effectiveness of the export incentive measures applied in Turkey yıllar itibariyle over the years are examined. An empirical research is carried out in order to measure the export performance of the firms that benefit from the export incentives and supports in the enterprises manufacturing in Konya and the results are evaluated with different statistical analyzes in the practice chapter of the study.