Rödovans sözleşmesi
Rodovans agreement
  1. Tez No: 795754
  2. Yazar: ZEYNEP HİLAL DOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN MEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, maden işletme ruhsatının kiralanmasını konu edinen rödovans sözleşmesinin detaylı olarak incelenmesine yöneliktir. Rödovans sözleşmesine 3213 sayılı Maden Kanunu'nda yeterli düzenleme bulunmaması nedeniyle 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun ürün kirası sözleşmesine ilişkin hükümleri kıyasen uygulanmaktadır. Çalışmada rödovans sözleşmesi incelenirken öncelikle tanımı, tarihsel gelişimi, hukuki niteliği, unsurları gibi genel bilgilere yer verilmiştir. Sonrasında tarafların (ruhsat sahibi ve rödovansçı) hak ve borçları açıklanmıştır. Çalışmanın son kısmında ise rödovans sözleşmesinin sona ermesi ve sözleşmeden doğan uyuşmazlıklarda görevli ve yetkili mahkemeye yer verilmiştir. Literatür taraması şeklinde tamamlanan çalışmada yeri geldikçe doktrin görüşleri ve Yargıtay içtihatlarına değinilmiştir. Çalışmanın amacı, rödovans sözleşmesini detaylı şekilde ele alarak bu konuda literatüre katkı sağlamak ve uygulamaya yardımcı olmaktır. Türkiye'de maden sektörü önemli bir yere sahip olmasına rağmen rödovans sözleşmesi konusunda gerek mevzuat anlamında gerekse akademik çalışma anlamında daha çok çabaya gerek olduğu yapılan incelemelerden anlaşılmıştır. Bu çalışma ile rödovans sözleşmesinin uygulanmasına ışık tutulmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed at examining in detail the royalty contract, which is the subject of the lease of the mining operation license. Since there is not enough regulation in the royalty contract in the Mining Law No. 3213, the provisions of the Turkish Code of Obligations No. 6098 regarding the product lease contract are applied by analogy. While examining the royalty contract in the study, first of all, general information such as its definition, historical development, legal nature and elements are given. Afterwards, the rights and obligations of the parties (license holder and royalty) are explained. In the last part of the study, the termination of the royalty agreement and the disputes arising from the agreement are given to the competent court. In the study, which was completed in the form of a literature review, doctrinal views and the jurisprudence of the Supreme Court were mentioned when appropriate. The aim of the study is to contribute to the literature on this subject by discussing the royalty contract in detail and to help the application. Although the mining sector has an important place in Turkey, it has been understood from the examinations that more efforts are needed in terms of both legislation and academic work on the royalty contract. With this study, it is aimed to shed light on the implementation of the royalty contract.