Nüfus sayımlarına göre Saidili Kazası (1834-1838-1843/1844)
According to the population census in (1834-1838-1843/1844), District Saidili
  1. Tez No: 471268
  2. Yazar: YASEMİN TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MUŞMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Osmanlı Devleti tarihi incelenirken kaynakların başında arşiv belgeleri gelmektedir. Nüfus defterleri de arşiv belgeleri arasında insan zaman ve mekân unsurlarını bir arada taşıdığı için, sosyal-demografik özellikler ve bölge tarihini aydınlatma konusunda vazgeçilmez nitelikte kaynaklardandır. Osmanlı Devleti'nde XIX. yüzyıldan önceki tahrirlerde, nüfus sayımı amacı taşınmamış, sadece vergi mükellefi olan ve askere gidebilecek kişiler kayıt altına alınmıştır. Ancak XIX. yüzyılda modern anlamda nüfus sayımları yapan Osmanlı Devleti, bu dönemde yaptığı sayımlarda kişinin fizikî durumunun yanında sosyo-kültürel özelliklerini de kayıt altına almıştır. Saidili bölgesi Konya iline bağlı, Orta Anadolu Bölgesi'nin Konya Bölümü'nde yer alır. Saidili, asıl yerleşimini 1223 yılında Selçuklu Sultan hanımlarından Raziye Sultan tarafından yaptırılan kışlık kervansarayla tamamlamıştır. Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı Devleti'nin sınırları içerisine girmiştir. Çalışmada kullanılan Saidili'ne ait defterler H.1249-M.1834, H.1254-M.1838, H.1259-M.1843/1844 yıllarını kapsamaktadır. Saidili bölgesi ile ilgili yapılan bu çalışma neticesinde bölgenin demografik yapısı ve sosyal ekonomik özelliklerine ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
When examining the history of the Ottoman State; archival documents are at the most important sources. Civil Registration books are indispensable sources in the matter of social-demographic characteristics and illuminating the history of the region as they carry human, time and space elements among archival documents. In the Ottoman Empire, in the censuses before XIX Century, it was not aimed to carry out population census and only the taxpayers and those who could go to the military were registered. However, The Ottoman Empire, which carried out population censuses in the modern sense in the XIX Century, recorded the socio-cultural characteristics in addition to the physical status of the people in the censuses made during this period. The Saidili region, in Konya Province, is located in Konya Region of the Central Anatolia Region. Saidili completed its original settlement with the winter caravanserai built by Raziye Sultan, one of the Seljukian Sultans' ladies in 1223. During the reign of Sultan Mehmet the Conqueror, it was included within the borders of the Ottoman Empire. Books belonging to Saidili used in the study include the years 1249 (Hegira)-1834 (Georgian), 1254 (Hegira)-1838 (Georgian), 1259 (Hegira)-1843/1844 (Georgian). As a result of this study carried out on the Saidili region, the demographic structure and social economic characteristics of the region have been highlighted.