Engelli vatandaşların kamu hizmeti almada karşılaştığı sorunlar : Konya ili örneği
The problems faced by disabled citizens in access to the public service: An example in Konya province
- Tez No: 471304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 396
Özet
Engelli, doğuştan veya sonradan herhangi bir sebeple bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal vb. yeteneklerini belirli düzeyde kaybetmesi nedeni ile günlük ihtiyaçlarını karşılamada güçlük çeken ve bakım, iyileştirme gibi hizmetlere ihtiyaç duyan kişidir. Engelli vatandaşlar toplumun belli bir grubunu oluşturmaktadır. Bu kişiler engelli olmalarından dolayı kamusal alanlarda sorunlarla karşılaşmaktadır. Engellilerin sosyal hayata katılmalarında en büyük engellerin başında ulaşım ve fiziksel çevre (Kamu binaları, rampalar, kaldırımlar vb.) problemidir. Engellilerin sosyal hayata katılmalarını sağlayarak toplum içinde yer almalarını sağlamak ancak engellilerin ilgili alanlara erişebilmeleri ile mümkün olmaktadır. Çalışma kapsamında; Konya İli'nde (Merkezi İlçeler) bulunan Alaaddin- Kampus Tramvay Hattı, yaklaşık yirmi dokuz (29) kurum binası, Belediye otobüs duraklarının bazıları, kaldırımlar, üst geçitler gibi engellilerin erişebilirliğine yönelik hazırlanan tasarım kuralları çerçevesinde değerlendirilmesi incelenmiştir. Bu araştırmaların yasal düzenlemelerle belirlenmiş olan standartlara uygun olup olmadığı konusunda araştırılmış ve değerlendirilmiştir. Bu kapsamda araştırmanın yapıldığı bölgeyi kullanan engellilerin erişebilirliğine ilişkin değerlendirmelerine de yer verilmiştir. Araştırma kapsamında bulunan kurumların (Bina resimleri) engellilerin erişebilirlik açısından uygun olup olmadığı değerlendirilmesi incelenmiş ve bazı kurumlarda yetkili kişilerle röportaj yapılmış olup araştırmaya dâhil edilmiştir. Engelli vatandaşlar ile görüşmeler yapılmış ve karşılaştıkları sorunlar hakkında engelli vatandaşların bilgilerine başvurulmuştur. Konya İli'nde bulunan bazı kamu binalarında ve kamuya açık alanlarda engellilerin erişilebilirliğine yönelik yapılan düzenlemelerin eksik olduğu ve standartlara uygun yapılmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Disabled is a person who has difficulty in his/her daily needs and is need of services such as care and healing due to the loss of physical, mental, spiritual and sensorial abilities to a certain extent for any inborn or de novo reasons. Disabled citizens constitute a certain group of the society. These people face problems in the public areas due to their handicap. The problem of transportation and physical environment (Public buildings, ramps, pavements etc.) come first among the drawbacks in disabled citizen's participation in the social life. It is only possible for disabled people to access the relevant areas by providing them to take part in society by making them participate in the social life. Within the scope of this study; Alaaddin –Campus tram line, about 29 public institution building, some of the municipal bus stops, pavements, overpasses located in Konya province have been examined in the context of design rules prepared for accessibility of disabled. It has been researched and evaluated whether these places comply with the standards set by legal regulations. In this context, evaluations of the disabled people, using that region where the research was conducted, about the accessibility of these places are also included. Institutions (building photographs) within the scope of this study have also been evaluated in terms of whether they are compatible for the access of the disabled and authorities in some institutions were interviewed and these interviews have also been included in the study. Interviews have been made with disabled citizens and they have been asked for their information about the problems they face. I has been found that some arrangements made for the accessibility of disabled citizens are public institutions and public areas are incomplete and out of keeping with standards.