Celâlüddîn Abdurrahman B. Bekr Es-Süyûtî'nin şerh metodu-el-Behcetü'l-Merdiyye adlı eseri özelinde-
Commentary method of celaleddin Abdurrahman B. Bakr Al-Suyuti-specially his work called Al-Behjatu'l-Mardiya-
  1. Tez No: 903708
  2. Yazar: HABİBE ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Celâlüddîn Abdurrahman b. Bekr es-Süyûtî (ö. 911/1505) Abbâsiler döneminin Mısır'da yaşayan Arap dili ve edebiyatı, tefsir, hadis ve fıkıhta ilerlemiş meşhur alimlerindendir. Söz konusu alim hem Arap dili ve edebiyatına hem de tefsir, fıkıh ve hadis alanlarına katkı sağlamış ve eserleri ilgiyle takip edilmiştir. Arap dili edebiyatı alanına kazandırdığı eserleri ilgiyle takip edilmiş, günümüze kadar güncelliğini korumuştur. Bu alanda en meşhur eseri; İbn Mâlik'in manzûm olarak yazıp bin beyitte topladığı Elfiyye'sine yazdığı şerh olan“el-Behcetü'l-merdiyye”adlı eseridir. Süyûtî'nin mevzubahis eseri İbn Mâlik'in Elfiyye'sinin anlaşılmasını kolaylaştırmış ve gerek üslûbuyla gerek zengin içeriğiyle yazıldığı günden itibaren Arapça eğitim veren kurum ve kuruluşların en gözde eserlerinden biri olmuştur. Süyûtî söz konusu eserde semâ, icmâ, kıyas vd. metotları kullanmıştır. Bu bağlamda hadis, ayet, şiir ve darb-ı mesellerden istişhâd yapmış, telmih, seci, istihdâm, mecâz ve ıtnâb gibi edebi sanatları kullanmış, nahiv alimleri arasındaki ihtilâflara, tercih ve tembihlere, ekol, kabile ve alimlerin görüşlerine yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
SUYUTI -SPECIALLY HIS WORK CALLED AL-BEHJATU'L-MARDIYA- Celaluddin Abdurrahman b. Bakr as-Suyuti (d. 911/1505) is one of the famous scholars of the Abbasid period who lived in Egypt and advanced in Arabic language and literature, tafsir, hadith and fiqh. The scholar in question contributed to both Arabic language and literature and the fields of tafsir, fiqh and hadith and his works have been followed with interest. The works he brought to the field of Arabic language and literature have been followed with interest and have maintained their relevance to the present day. His most famous work in this field is; the work called“al-Bahcatu'l-mardiya”, which is a commentary on Ibn Malik's Alfiya, which he wrote in verse and collected in a thousand couplets. Suyuti's work in question has made it easier to understand Ibn Malik's Alfiya and has been one of the most popular works of institutions and organizations providing Arabic education since the day it was written, both with its style and rich content. Suyuti used the methods of sama, ijma, qiyas etc. in the work in question. In this context, he made istishhad from hadith, verses, poems and proverbs, used literary arts such as telmih, saji, istihdam, macaz and itnab, and included the views of schools, tribes and scholars.