Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 1.ve 6. sınıf öğrencileri arasında akıllı telefon bağımlılığının araştırılması
Searching for the smart phone addiction between 1st and 6th grade students of Ankara University School of Medicine
- Tez No: 471333
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLSEN CEYHUN PEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Aşırı ve uygunsuz bir biçimde, gerçek amaçların dışında cep telefonu, bilgisayar oyunları ve internet kullanımı, çocuk ve gençlerin biyopsikososyal sağlıklarını olumsuz olarak etkilemektedir. Araştırmamız Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 1. ve 6. Sınıf öğrencileri arasındaki akıllı telefon bağımlılık düzeylerini belirlemek, akıllı telefon kullanan öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerini, akıllı telefon bağımlılık düzeyi yüksek çıkan bireylerin diğer bağımlılıklarını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2016-2017 eğitim yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde Dönem 1 ve Dönem 6 'da öğrenim gören 414 öğrenci dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında sosyo-demografik bilgileri toplamak amaçlı kişisel bilgi formu ve akıllı telefon bağımlılık düzeyini ölçmek için ''Cep Telefon Problemli Kullanım Ölçeği'' kullanılmıştır. Çalışmamızda elde edilen veriler SPSS 11,5 paket programında kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar yorumlanırken anlamlılık düzeyi olarak; p< 0,05 alınmıştır. Bulgular: Öğrencilerin tüm ölçeğe göre ortalama bağımlılık düzeyi 39,7512 ± 11,76 puandı. 414 öğrencinin %63,8'i kız (n=264), %36.2'si (n=150) erkekti. Çalışmamıza göre 1.sınıfların bağımlılık düzeyleri 6.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Excessive and inappropriate use of mobile phones, computer games and internet are adversely affecting the biopsychosocial health of children and adolescents. Our study was conducted to determine the level of smartphone addiction between 1st and 6th grade students of Ankara University School of Medicine. Data on socio-demographic characteristics of smartphone users and other addictions of individuals with high level of smartphone addiction were also collected from research group. Material and Methods: 414 students studying at the 1st and 6th semesters in Ankara University of School Medicine were enrolled in the study in the academic year of 2016-2017. A questionnaire on Socio-demographic characteristics and“ Problematic Mobile Phone Use Scale”were used to collect data for smart phone addiction level. The data obtained in our study were analyzed using the SPSS 11.5 package program.