Diyabetik morbid obez hastalarda laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatının erken ve geç glukoz homeostazı üzerine etkisi
The effect of laparoscopic sleeve gastrectomy surgery on early and late glucose homeostasis in diabetic morbid obese patients
  1. Tez No: 494450
  2. Yazar: EMRE BOZKURT
  3. Danışmanlar: UZMAN CEMAL KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Obezite, bir çok sistemik hastalık ve kanser görülme sıklığını artıran tüm dünyada gün geçtikçe sıklığı artan bir sağlık problemidir. Bariatrik cerrahi prosedürlerin diyabet rezolusyonu üzerine nöro-hormonal etki mekanizması ile pozitif yönde etkisi vardır. Cerrahi dışı mekanizmalarla kilo veren insanlarda da bu nörohormonal mekanizmaların kilo verme ile doğru orantılı olarak etkilendiği gösterilmiştir. Obezite nedeniyle laparoskopik sleeve gastrektomi(LSG) uyguladığımız diyabetik hastaların kan glukoz düzeyi seyri ve kilo vermeden bağımsız olarak diyabet rezolüsyon zamanını tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde morbid obezite nedeniyle ameliyat edilen hastaların verileri retrospektif olarak analiz edildi. Çalışmamız, LSG'nin diyabetik hastaların erken ve geç glukoz homeostazı üzerindeki etkisini değerlendirmek üzere tasarlandı. Hastaların demografik ve klinik özellikleri, operasyon bilgileri, preop açlık kan glukoz ve preop HbA1c düzeyleri ile ile postoperatif 1, 2, 3, 4 ve 5. günlerdeki ve 1, 3, 6, 9 ve 12. aylardaki açlık kan glukoz ve postoperatif 1. yıl HbA1c düzeyleri dosyalardan taranarak kayıt edildi. Hastaların beden kitle indeksi (BKİ) (3 cm, ≤3cm) postoperatif kan glukoz düzeyi profili ve diyabet düzelme durumu üzerine etkisi incelendi. Bulgular: Ortalama yaşı 43.8±5 yıl (19-67 yıl), 40'ı kadın, 21'i erkek 61 hasta çalışmaya dahil edildi. Ortalama BKİ 48.8±8.5 kg/m2 (40.1-100.9 kg/m2 ) olarak saptandı. Preoperatif HbA1c 7.4±1.1 (6.4-11.6), preoperatif kan glukoz düzeyi ortalaması 133.6±47.4 mg/dl (90-318 mg/dl) olarak saptandı. Postoperatif 3. gün kan şekeri ortalaması 100.9±27.7 mg/dl (median:94 mg/dl) olarak saptandı. Birinci yıl kan şekeri ortalaması 86.8±23.1 mg/dl (median 82 mg/dl) olarak saptandı. Birinci yıl HbA1c düzeyi ise 5.7±0.8 (median:5.6) olarak saptandı ve 61 hastanın 59'unun diyabetinin düzeldiği saptandı. Sonuç: Laparoskopik sleeve gastrektominin diyabetli hastalar üzerinde yüksek kan glukoz düzeyi üzerine olumlu etkisi olmaktadır. Diyabetli hastalarda kilo kaybından bağımsız olarak erken dönemde görülen düzelme ilgi çekicidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is a growing health problem all over the world increasing the incidence of many systemic diseases and cancers. Bariatric surgical procedures have a positive effect on the neuro-hormonal action mechanism on diabetes resistance. It has also been shown that these neurohormonal mechanisms are directly affected by weight loss in people who lose weight through non-surgical mechanisms. We aimed to determine the course of perioperative blood glucose levels in diabetic obese patients and diabetes resolution time regardless of weight loss after laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG). Materials and Methods: The data of patients who underwent surgery for morbid obesity in our clinic were retrospectively analyzed. Our study was designed to evaluate the effect of LSG on early and late glucose homeostasis in diabetic patients. The demographic and clinical characteristics of the patients, operative information, preoperative fasting blood glucose and preoperative HbA1c levels were compared with the postoperative fasting blood glucose at the 1, 2, 3, 4, 5 days and 1, 3, 6, 9 and 12 months. First-year HbA1c levels were documented. Effect of patients' body mass index (3 cm, ≤3 cm) on postoperative blood glucose level profile and diabetic recovery status of the patient was investigated. Results: Mean age was 43.8±5 years (19-67 years), 40 women and 21 men were included in the study. Average body mass indexes were found to be 48.8±8.5 kg/m2 (40.1-100.9 kg/m2). Mean preop HbA1c and blood glucose level was 7.4±1.1 (6.4-11.6) and 133.6±47.4 mg/dl (90-318 mg/dl), respectively. The mean postoperative blood glucose level at the 3rd day was 100.9 ± 27.7 mg/dl (median: 94 mg/dl). The mean blood glucose level at the first year was 86.8 ± 23.1 mg/dl (median 82 mg/dl). The first-year HbA1c level was 5.7±0.8 (median: 5.6), and 59 of 61 patients recovered from diabetes mellitus. Conclusion: Laparoscopic sleeve gastrectomy has a positive effect on high glucose level for diabetic patients. The improvement of blood glucose level seen independently of weight loss in diabetic patients is of interest.