Retrospektif çalışma: Ortodontik tedavinin kamuda ücretlendirilmesinde 'tedavi zorluk derecesi' belirleyici bir kriter olabilir mi?
Retrospective study: Can treatment complexity be A decisive criteria in the determination of public fees of orthodontic treatment?
- Tez No: 471442
- Danışmanlar: PROF. DR. NİL CURA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmada, ortodontik tedavi zorluğunun kamuda tanıya dayalı olarak ödenen ortodontik tedavi hizmeti ücretlerine geliştirici ilave bir faktör olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinde yer alan 412 olguya ait ortodontik modeller üzerinde ICON indeksi kullanılarak tedavi ihtiyacı ve tedavi zorluğu; NOTI indeksi kullanılarak tedavi ihtiyacı belirlenmiştir. ICON indeksinin tedavi zorluğunu ölçmedeki yeterliliğini belirlemek amacıyla, ICON indeksi tedavi zorluğu ile NOTI indeksi tedavi ihtiyacı arasındaki korelasyon incelenmiştir. Çalışmanın ikinci basamağını, ortodontik tedavi ücretlendirilmesi ile ilgili değerlendirmeler oluşturmuştur. Bu değerlendirmeler ICON indeksine göre tedavi ihtiyacı bulunan 324 olgu üzerinde gerçekleşmiştir. Tedavi ücretlerinin belirlenmesi amacıyla tanıya dayalı yöntem ve NOTI indeksi kullanılmıştır. Tanıya dayalı ortodontik tedavi gruplarında, ücretlendirmenin tedavi zorluğu açısından yeterliliğinin belirlenmesi amacıyla ICON indeksi skorları karşılaştırılmıştır. ICON indeksi tedavi zorluk gruplarında, tanıya dayalı ödenen ve NOTI indeksi rehberliğinde ödenen ortodontik tedavi hizmeti ücretleri karşılaştırılarak incelenmiştir. İncelemeler sonucunda ICON indeksi tedavi zorluğu ile NOTI indeksi tedavi ihtiyacı arasında anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Tanıya dayalı ücretlendirmenin, tedavi zorluğu açısından yeterli olmadığı görülmüştür. Ortodontik tedavinin kamuda ücretlendirilmesinde tanıya dayalı yöntem yerine, tedavi zorluğunun kriter alındığı bir ücretlendirme yönteminin geliştirilmesinin daha doğru olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate orthodontic treatment complexity as an improving criteria in public orthodontic fees paid according to diagnosis. On 412 orthodontic models from Istanbul University Orthodontics Department archive, treatment complexity and need was evaluated using ICON, and treatment need using NOTI index. To be able to establish the efficiency of ICON index in the determination of treatment complexity, the correlation between the treatment complexity in ICON index and treatment need in NOTI index was analyzed. Evaluating the pricing of orthodontic treatment sets the second step of this study. The evaluations were performed on 324 cases who need orthodontic treatment according to ICON index. In determining treatment prices method related to diagnosis and NOTI ındex was used. In orthodontic treatment groups according to diagnosis, ICON index scores were compared to determine the qualification of pricing according to the complexity of the treatment. In ICON index treatment complexity groups public treatment fees paid according to diagnosis and according to NOTI index were compared. As a result, a significant correlation between ICON index treatment complexity and NOTI index treatment need was established. Pricing according to diagnosis was found to be insufficient in terms of treatment complexity. It was concluded that, in determining public fees of orthodontic treatment, a pricing method based on treatment complexity would be more advantageous rather than a method based on diagnosis.