Ortodontik tedavi-apikal kök rezorpsiyonu ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between orthodontic treatment and apical root resorption
  1. Tez No: 615339
  2. Yazar: FATİH BAYIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA BOLAT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; ortodontik tedavi gören hastalarda oluşan apikal kök rezorpsiyonun tedavi başlangıcındaki hasta yaşı, hasta cinsiyeti, uygulanan tedavi tipi, tedavi süresiyle ilişkisini analiz edilmesi ve rezorpsiyon oluşumunu önlemek için bilgi edinilmesidir. Yöntem: Bu retrospektif çalışma 2012-2019 yılları arasında Akdeniz üniversitesi diş hekimliği fakültesi ortodonti anabilim dalında tedavi gören hastaların tedavi başlangıcı ve tedavi sonunda alınan panaromik filmleri incelenerek yapıldı. Çalışmamızda 10 yaşından büyük 1678 hasta verisi kontrol edildi, panaromik filmleri standartları karşılamayan, tedavi başlangıcında kök rezorpsiyonu gözlenen, kooperasyon kaybı ve sistemik hastalığı olduğu için çalışma dışı bırakılan 242 hastadan sonra 1356 hasta rezorpsiyon varlığı açısından değerlendirildi. Retrospektif çalışmamızda kök rezorpsiyonu 0-3 arası skorlandı ve rezorpsiyonun hasta yaşı, hasta cinsiyeti, tedavi süresi ve tedavi tipi parametreleriyle ilişkisi incelendi. Bulgular: Hasta yaşının ve sabit ortodontik tedavi öncesi hareketli apareyle tedavi yapılmasının kök rezorpsiyonunu etkilemediği görüldü. Erkek hastalarda kadın hastalara göre daha fazla rezorpsiyona rastlandı. Ortodontik tedavisi diş çekimli yapılan hastalarda daha fazla rezorpsiyon olduğu görüldü. Tedavi sürelerindeki artışın kök rezorpsiyonu oluşumunu artırdığı tespit edildi. Maksiller keser dişlerde diğer dişlerden daha fazla rezorpsiyon oluştuğu görüldü. Sonuçlar: Ortodontik tedavi gören hastalarda kök rezorpsiyonuna rastlanma oranı hasta cinsiyetinden, tedavinin diş çekimli yapılmasından ve tedavi süresinden etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to analyze the relationship between apical root resorption and patient age, patient gender, type of treatment, duration of treatment in patients receiving orthodontic treatment and to obtain information to prevent resorption. Method: This retrospective study was carried out by examining the panoramic films taken at the beginning and end of treatment of the patients who were treated in the orthodontic department of Akdeniz University Faculty of Dentistry between 2012-2019. In our study, the data of 1678 patients older than 10 years were checked. After excluding 242 of the patients who had root resorption at the beginning of the treatment, lack of cooperation during treatment and had systemic disease 1356 patients were evaluated for the presence of resorption. In our retrospective study, root resorption was scored between 0-3 and the relationship of resorption with patient age, patient gender, duration of treatment and treatment type parameters was investigated. Results: Patient age and treatment with removable appliances before fixed orthodontic treatment did not affect root resorption. Male patients had more resorption than female patients. More resorption observed in patients who treated with tooth extraction. It was determined that increase in treatment duration increases the formation of root resorption. Maxillary incisors had more resorption than other teeth. Conclusion: The rate of root resorption in patients undergoing orthodontic treatment is influenced by patient gender, tooth extraction and duration of treatment.