Icon indeksinin tedavi zorluk derecesini öngörmedeki yeterliliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of capability of icon index in predicting treatment complexity
- Tez No: 471443
- Danışmanlar: PROF. DR. NİL CURA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamızda tedavi ihtiyacını, tedavi zorluğunu ve başarısını değerlendiren bir indeks olan ICON indeksinin maloklüzyon şiddetine göre tedavi zorluğunu öngörmedeki yeterliliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Anabilimdalı Arşivinden belirlenen tarih aralığında çalışma kriterlerine uygun olan toplam 431 olgu dahil edilmiştir. Olguların tedavi başındaki ortodontik modelleri, panoramik radyografileri ve hasta kartları çalışma materyalini oluşturmuştur. Ortodontik modeller üzerinde ICON indeksiyle tüm olguların tedavi zorluğu belirlenmiş ve tedavi zorluğu ile ilişkili olduğu belirlenen parametreler ile arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Bu parametreler tedavi modalitesi, tedavi süresi, başlangıç tedavi yaşı ve maloklüzyon çeşididir. Tedavi modalitesinin değerlendirilebilmesi için TCI skorlama tablosu kullanılmış; değerlendirme için hasta kartlarından yararlanılmıştır, Angle sınıflaması ortodontik modeller üzerinde belirlenmiştir. Tedavi süresinin tesavi zorluğu ile ilişkisi değerlendirilmiş ayrıca tedavi süresini etkileyeceği düşünülen diğer faktörlerle ilişkisi de değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda; ICON İndeksiyle belirlenen tedavi zorluğu ile tedavi modalitesi ve tedavi süresi arasında ilişki belirlenmiştir. ICON indeksi tedavi zorluk grupları arasında TCI skorları ve tedavi süresi açısından anlamlı derecede fark bulunmuştur. Tedavi zorluğu ile yaş arasında bir ilişki bulunamamıştır. Tedavi süresini etkileyen faktörlerden sadece TCI skorları açısından istatsitiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. ICON indeksinin tedavi zorluğunu öngörmede yeterli bir indeks olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the qualification of ICON index in predicting treatment complexity according to severity of malocclusion. 431 cases from Istanbul University orthodontics Department archive were included in the study. Pretreatment orthodontic sduty models, panoramic radiographies and patient cards composed the material of our study. On orthodontic models, treatment complexity of each case was determined using ICON index, and ıts relationship beetween the parameters known to be related with treatment complexity was evaluated. These parameters ıncluded treatment modality, treatment time, pretreatment age. To be able to assess treatment modality, TCI scoring table was used, and patient cards were used for evaluation. Angle classification was identified on orthodontic models. The relationship between treatment time and treatmetn complexity, also the between the parameters that were assumed to affect the treatment time was assessed. As a result, a relationship between treatment modality, and treatment time was established between treatment complexity determined by ICON index. A stastically significant difference was assesed between ICON index treatment complexity groups in terms of TCI scores and treatment time. No statisticaly significant difference was found between treatment complexity and age. A statistically significant difference was only established in TCI scores among factors affecting treatment timing.