Erkek ve bayan futbolcularda nar suyunun kan lipoproteinleri ile demir ve demir bağlama kapasitesi üzerine etkisi
Male and female players may pomegranate blood li̇poprotei̇nleri̇ effects of iron and iron binding capacity
  1. Tez No: 471470
  2. Yazar: BEKİR ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRİADAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı Deney grubundaki Erkek ve Bayan futbolculara dört haftalık antrenman süresince C vitamini yönünden zengin olan nar suyu verilerek, Kan Lipoproteini, Demir (Fe++), Total Demir Bağlama Kapasitesi (TDBK), High Density Lipoprotein (HDL), Low Density Lipoprotein (LDL), Very Low Density Lipoprotein (VLDL), Total Kolesterol ve Trigliserid üzerine etkilerini belirlemektir. Bu çalışmada Şanlıurfa ilinde aktif futbol oynayan, futbol geçmişi olan yaşları 16-19 arasında değişen 22 Erkek ve 22 Bayan futbolcular Deney (11 Erkek ve 11 Bayan) ve Kontrol (11 Erkek ve 11 Bayan) grubu olarak ikiye ayrıldı. Çalışmada, deney grubu ile kontrol grubunun kan örnekleri çalışmaya başlanıldığında ve dört haftalık çalışma sonrası median kubital venadan alınarak antikoagülanlı ve antikaogülansız tüplere alındı. Kan örnekleri bekletilmeden Biyokimya laboratuarında BS380 MINDRAY (Kimya Analizatörü) marka cihazda Kan Lipoproteini, Fe++, TDBK, HDL, LDL, VLDL, Total Kolesterol ve Trigliserid düzeylerine bakılmıştır. Deney grubu ile kontrol grubu arasındaki parametrelerin farklılığı ortaya koymak için SPSS-16 paket programının eşleştirilmiş örneklem-t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The prupose of the study is to determine the effects of pomegranate, which is rich in vitamin C, In the experimental group during the training period of four weeks to male and female players given juice on Blood Lipoprotein, Fe++, Total Iron binding capacity, HDL, LDL, VLDL, HDL and Triglycerides. In the study in Sanliurfa, 22 male and 22 female footballers of 16-19 of ages actively playing football with a history of football were divided into two groups as expriment (11 female and 11 male) and control (11 male and 11 Female). In the study, when blood samples began to be investigated in the experimental group and the control group, the samples were taken to tubes with/without anticoagulant system and not anticoagulant system after exercise of four weeks geting from the median cubital vena. Blood samples without being waited were studied in the laboratory of Biochemistry with S380 MINDRAY (Chemistry Analyzers) brand device in terms of Blood Lipoproteini, Fe++, Total iron binding capacity, HDL, LDL, VLDL, levels of Total cholesterol and triglycerides. SPSS-16 program Sample-t test was used to show differences of parameters between experiment group and control groups. The analysis of the data before and after the four-week exercise revealed that in the blood samples of male soccer players a meaningful harmony was present betwen VLDL and Triglycerides results.