Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda retina sinir lif tabakası kalınlığının ölçülmesi
Assessment of retinal nerve fiber layer thickness in children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 471486
  2. Yazar: ABDULLAH BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇE NUR SAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Otizm spektrum bozukluğu (OSB) etiyolojisinde nörogenezis ve nöronal migrasyonda defekt ile ilişkili anormalliklerin olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Retina reseptörleri, gangliyon hücreleri, glial destek hücreleri ve aksonları ile merkezi sinir sisteminden köken aldığından dolayı retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığının ölçülmesi nörogelişimsel bozuklukların değerlendirmesinde duyarlı bir yöntem olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı OSB tanısı almış çocukların Optik Koherens Tomografi (OKT) yöntemi kullanılarak ölçülen RSLT kalınlığı, makula kalınlığı ve volümünü sağlıklı kontrollerle karşılaştırması ve RSLT kalınlığının OSB'li çocuklardaki klinik özellikler ve semptom şiddeti ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Metod: OSB grubunu çocuk psikiyatrisi kliniğine başvuran 7-12 yaş arası OSB tanısı almış normal zeka düzeyine sahip 40 çocuk ile oluşturmuştur. Kontrol grubunu ise herhangi bir psikiyatrik bozukluğu olmayan, yaş ve cinsiyet açısından çalışma grubuyla eşlenmiş 40 sağlıklı çocuk ile oluşturmuştur. OSB belirtilerini değerlendirmesi için Otizm Davranış Kontrol Listesi (ODKL), Çocukluk Otizmini Derecelendirme Ölçeği (ÇODÖ) uygulanmıştır. Ardından OKT kullanılarak iki grubun RSLT kalınlığı her iki gözde ölçülmüştür. Bulgular: İki grubun karşılaştırmasında temporal, temporal superior, nazal superior, temporal inferior ve global RSLT kalınlıklarının OSB grubunda anlamlı olarak daha ince olduğu bulunmuştur. OSB grubunda yapılan korelasyon analizinde temporal RSLT kalınlığı ile ÇODÖ puanı arasında negatif korelasyon saptanmıştır. Nazal superior RSLT kalınlığı ile ÇODÖ ve ODKL alt ölçeklerinden duyusal puan ve toplam puan arasında negatif korelasyon saptanmıştır. Nazal ve nazal inferior RSLT kalınlığı ile ODKL alt ölçeklerinden sosyal becerileri arasında negatif korelasyon saptanmıştır. Sonuç: Bu çalışmanın sonuçları, OSB grubunda OKT ile ölçülen RSLT kalınlıklarının kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha ince olduğunu ve OSB belirti şiddeti ile RSLT kalınlıkları arasında negatif bir ilişki olduğunu göstermiştir. RSLT kalınlığındaki incelmenin OSB'de görülen beyin gelişimindeki anormallik ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. RSLT kalınlığının OSB'de biyobelirteç olarak kullanılması için elimizde henüz yeterli veri yoktur ve bu konu ile ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Autism spectrum disorder (ASD) etiology has shown to have abnormalities associated with neurogenesis and neuronal migration defects. It has been found that abnormalities related to neurogenesis and neuronal migration defect in etiology. Retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness is derived from the central nervous system with retinal receptors, ganglion cells, glial support cells and axons and RNFL examination may useful for evaluation neurodevelopmental disorders. The aim of this study is to compare RNFL thickness, macular thickness and volume in ASD and healthy controls using Optical Coherence Tomography (OCT) and investigate the relationship between RNFL thickness and clinical characteristics and symptom severity in children with ASD. Method: The ASD group consisted of 40 children between 7-12 years with a normal intelligence level who were admitted to the pediatric psychiatry clinic. The control group consisted of 40 healthy children without any psychiatric disorder and matched with the study group in terms of age and gender. Autism Behavior Checklist (ABC), Childhood Autism Rating Scale (CARS) was used to evaluate ASD symptoms. RNFL thickness of two groups was then measured in both eyes using OCT. Results: In our study, temporal, temporal superior, nasal superior, temporal inferior and global RNFL thicknesses were found to be significantly thinner in the ASD group. In ASD group correlation analysis showed negative correlation between temporal RNFL thickness and CARS total scores. Negative correlation were found between nasal superior RNFL thickness and CARS total scores, ABC sensory subscales and ABC total score. Negative correlation was found between nasal and nasal inferior RNFL thickness and social skills from ABC subscales. Conclusion: The results of this study showed that the RNFL thickness measured by OCT in ASD group was significantly thinner than the control group and there was a negative correlation between ASD symptom severity and RNFL thickness. The RNFL thickness may project abnormal brain development seen in ASD. There is still insufficient data available for the clinical use of RNFL thickness, further studies are needed to use as a biomarker for ASD.