Oral kavite kanseri olgularında klinik ve patolojik bulguların sağkalım ve lokorejyonel rekürrens üzerine etkisi
Effect of clinicopathological findings on loco-regional recurrence and survival in oral cavity cancers
- Tez No: 471498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM ESKİİZMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
GİRİŞ: Bu çalışmada oral kavite kanserleri olgularında klinik özelliklerin (yaş, cinsiyet, vs) ve patolojik bulguların (tümör derinlik, hacim, diferansiyasyon, perinöral invazyon, vs.) hastaların sağkalımına ve rekürrens gelişimi üzerine olan etkisinin araştırılması, ayrıca klinik ve patolojik özelliklerin birbirleri arasında prediktif önemi ve ilişkisi olan parametrelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada Celal Bayar Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB) Anabilim Dalına kayıtlı olan ve Ocak 2006 – Nisan 2015 tarihleri arasında oral kavite kanseri tanısı alan hastaların klinik ve patolojik bulguları retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmaya 129 hasta dahil edilmiştir. Mevcut veriler; cinsiyet, yaş ve sigara kullanım durumu hastaya ait özellikler olarak gruplandırılmıştır. Hastalığa ait özellikler; tümöre ait özellikler, tümörün lokal yayılımına ait özellikler ve bölgesel yayılımına ait özellikler ana başlıkları altında gruplandırıldı. Hastalığa ait özellikler ise tümörün konumu, boyutları ve hacmi ile diferansiyasyon bilgileri tümöre ait özellikler; mandibula invazyonu, perinöral tutulum ve lenfovasküler tutulum tümörün lokal yayılımına ait özellikler; ve lenf nodu tutulumu ve ekstrakapsüler tutulum ise bölgesel yayılımına ait özellikler olarak gruplandırıldı. Cerrahi sınır durumu, evre dağılımı ve lokal, bölgesel rekürrens ile uzak metastaz ve durum (yaşıyor/exitus) bilgileri kaydedilerek hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım üzerine olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The aim of this study was to investigate the effect of clinical features (age, sex, etc.) and pathological findings (tumor depth, volume, differentiation, perineural invasion, etc.) on survival and recurrence development in patients with oral cavity cancers, And to determine related parameters. MATERIALS AND METHODS: Clinical and pathological findings of patients diagnosed with oral cavity cancer at Celal Bayar University ENT Department between January 2006 and April 2015 were retrospectively analyzed. 129 patients were included in the study. Existing data; Sex, age and smoking status were grouped as patient characteristics. Features of the disease; Characteristics belonging to the tumor, features belonging to the local spread of the tumor and features belonging to the regional spread were grouped under the main headings. The features belonging of the tumor are the position, size and volume of the tumor and differentiation information. Features belonging to the local spread of the tumor are mandibular invasion, perineural involvement and lymphovascular involvement tumor; And lymph node involvement and extracapsular involvement were grouped as features of regional spread. Surgical marginal status, stage distribution and local, regional recurrence and distant metastasis and status information were recorded and the effects on disease-free survival and overall survival were examined.