Meme kanseri hastalarında neoadjuvan kemoterapiye yanıtın değerlendirilmesinde meme MRI ve PET-CT yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of breast MRİ and PET-CT methods in the assessment of neoadjuvant chemotherapy response in breast cancer patients
  1. Tez No: 471501
  2. Yazar: AYLİN FATMA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE GÖKSEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş-Amaç: Neoadjuvan kemoterapi alan meme kanseri hastalarında tedaviye yanıt değerlendirmede PET/BT ve Meme MRG nin patolojik yanıt bazında karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem: Kasım 2012-Mart 2017 tarihleri arasında lokal ileri evre meme kanseri tanısı ile neoadjuvan kemoterapi alan ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesi amacı ile PET/BT ve Meme MRG ile radyolojik görüntülemeleri yapılan 28 hastanın dosyaları ve arşiv görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Memedeki kitle, aksilla, cilt metastazları ile ilgili klinik durumları kaydedildi. Patoloji sonucuna göre makroskobik tümör dokusu bulunması yanıt yok (YY), lezyonun kaybolması tam yanıt (TY), rezidü tümör dokusu bulunması parsiyel yanıt (PY) olarak sınıflandırıldı. MR da lezyonda ölçülen en uzun çap için yüzde 20 nin üzerindeki artış progresif hastalık, yüzde 20 den fazla azalma parsiyel yanıt ve lezyonun ortadan kalkması tam yanıt; PET/BT de ölçülen SUV (SUVmax ve SUVmean) değerlerinde yüzde 30 dan fazla artış progresif hastalık, yüzde 30 dan fazla azalma parsiyel yanıt, lezyonun ortadan kalkması tam yanıt olarak sınıflandırılmıştır. Bu sonuçlar patolojik olarak sınıflandırılan yanıtlarla SPSS 15.00 kullanılarak Ki-kare testi ve Multinominal Logistic yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Bulgular: Tedavi öncesi ve sonrası elde edilen PET/BT ve Meme MRG sonuçları Multilomal Logistic ile karşılaştırıldı. Meme MR ile elde edilen psödo-R-square 0,534, PET/BT ile elde edilen Suvmax için 0,376 Suvmean için 0,444 olarak hesaplandı. Çalışmamıza göre patolojik yanıta en yakın sonuç veren yöntem Meme MRG, sonrasında Suvmean değerlerinin hesaplandığı PET/BT olduğu gözlendi. Aksilla tutulumu açısından PET/BT ve Meme MRG karşılaştırıldığında, psödo-R-square PET/BT için 0,002, Meme MRG için 0,131 olarak hesaplanmış olup, iki yöntem arasında belirgin fark olmamakla birlikte aksiller metastazı değerlendirmede Meme MRG ın daha üstün olduğu gösterilmiştir. Cilt tutulumu açısından PET/BT ve Meme MRG karşılaştırıldığında, psödo-R-square Meme MRG için 0,366, PET/BT için 0,361 saptanmış olup 2 yöntem arasında belirgin fark olmamakla birlikte Meme MRG nin daha duyarlı olduğu gösterilmiştir. Sonuç: Tedavi bitiminde Meme MRG nin PET/BT ye göre patolojik yanıtı saptamada, cilt ve aksiilla tutulumunu değerlendirmede Meme MRG nin daha duyarlı olduğu gözlendi. Sonuçta, hasta sayısının az olması nedeniyle daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olmakla birlikte neoadjuvan meme kanseri hastalarının tedaviye yanıtını izlemek için Meme MRG PET/BT ye üstün görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Comparison of PET / CT and Mammary MRI on pathologic response based on treatment response in breast cancer patients receiving neoadjuvant chemotherapy. Material and Method: Files and archive images of 28 patients with neoadjuvant chemotherapy and chemotherapy for local advanced breast cancer between November 2012 and March 2017 were evaluated retrospectively. PET/CT and Mammography MR imaging were performed. The breast mass, the axilla, the clinical status of the skin metastases were recorded. According to the pathologic result, there was no response (NR), no lesion complete response (LCR), partial tumor response (PTR) with presence of macroscopic tumor tissue. A progressive disease with an increase of 20 per cent for the longest diameter measured in the lesion on MR, a 20 per cent reduction in partial response and a complete response in the middle of the lesion; The SUV (SUVmax and SUVmean) values measured in PET-CT were classified as progressive disease, a partial response of more than 30 percent reduction, and complete response as lesion disappearance. These results were compared with pathologically classified responses using SPSS 15.00 using Chi-square test and Multinominal Logistic method. Findings: Results of PET-CT and breast MR before and after treatment were compared with Multilomal Logistic. The pseudo-R-square obtained by the breast MR was 0.534, 0.376 for Suvmax obtained by PET-CT, and 0.444 for Suvmean. According to the study, the most prominent pathologic result was the breast MR, followed by the PET-CT with Suvmean values calculated. Compared with PET-CT and breast MR, pseudo-R-square PET-CT was found to be 0.002 and breast MR was 0,131 in terms of axillary involvement, and there was no significant difference between the two methods, but breast MR-in was superior to axillary metastases in evaluating axillary involvement. Compared with PET-CT and Breast MR in terms of skin involvement, 0.366 for pseudo-R-square Breast MR and 0.361 for PET-CT were found, with no significant difference between the two methods but breast MR was was shown to be more sensitive. Conclusion: At the end of treatment, it was observed that Breast MR was more susceptible to detecting pathological response compared to PET-CT, and to evaluate skin and axilla involvement. As a result, breast MR seems to outperform PET CT in order to monitor the treatment response of neoadjuvant breast cancer patients with the need for more extensive studies due to the small number of patients