Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda demir ve çinko eksikliği ile toksik metal düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of toxic metal levels and zinc and iron deficiency in attention deficit and hyperactivity disorder patients
- Tez No: 471502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN TÜREDİ YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çalışmamızda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan olgularda demir, magnezyum ve çinko gibi eser elementlerin eksikliği ile toksik metallere maruziyetin değerlendirilmesini amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Eylül 2015- Aralık 2016 tarihleri arasında Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çocuk ve ergen ruh sağlığı kliniğinde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı alan 6-18 yaş arası 26 olguya ait veriler değerlendirildi. Kontrol grubu olarak yaş, cinsiyet ve sosyoekonomik düzey bakımından hasta gurubuyla uyumlu, hasta çocuk polikliniğine karın ağrısı, göğüs ağrısı vb. nedenlerle başvuran 26 hasta çalışmaya dahil edildi. Tanı alan hastalar ve kontrol grubundan hemogram, ferritin, çinko, magnezyum ve kurşun, civa, manganez, kadmiyum, arsenik düzeyleri çalışıldı. Veriler SPSS-18 istatistik paket programı kullanılarak yorumlandı. Bulgular: Çalışmada değerlendirilen 26 DEHB, 26 kontrol grubu toplam 56 olgunun ferritin, çinko, magnezyum düzeyleri, arsenik, kadmiyum, civa, mangan, kurşun maruziyet durumları değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen bireylerin gruplara göre kurşun düzeyleri değerlendirildiğinde DEHB olgularında kurşun düzeyi istatiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştır (p:0,03).
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of our study is to evaluate the deficiency of trace elements like iron, magnesium, zinc and exposure to toxic metals in ADHD (attention deficiency and hyperactivity disorder) cases. Material and Method: In this study, the data belonging to 26 cases of 6-18 years patients which were diagnosed with ADHD between September 2015 - December 2016 in Celal Bayar University Research Hospital's Child and Adolescent Psychiatry clinic were evaluated. The control group was chosen from 26 other patients with similar age, sex and socioeconomic profile that had a complaint of abdominal pain, chest pain etc. The hemogram, ferritin, zinc, magnesium, lead, manganese, cadmium and arsenic levels of both diagnosed patients and control group were analyzed. The data was interpreted by using SPSS-18 statistical analysis program. Results: In the study ferritin, zinc, magnesium levels and arsenic, cadmium, mercury, manganese and lead exposure of 56 cases (26 ADHD, 26 control group) were evaluated. Upon analysis, comparing individuals to groups, lead levels in ADHD diagnosed cases were statistically significantly higher (p=0.03).