Acil serviste uygulanan volüm replasmanı öncesi ve sonrası vena cava inferior çapının sonografik değerlendirilmesi
Sonographic evaluation of vena cava inferior circumference before and after of volume replasman applied in emergency department
- Tez No: 471503
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Arka plan/Hedef: Bu çalışmada acil servise hipovolemi ve ya anemi nedeniyle başvuran volüm replasmanı uygulanacak olan olgularda ultrasonografi ile transfüzyonun sirkülasyondaki kan volumünün İnferior Vena Kava (İVK) boyut ve şekline etkisi belirlemek amacıyla yapıldı. Metot: Çalışmaya hipovolemisi veya hematolojik hastalığı olan 100 hasta alındı. İVK çapları yatakbaşı ultrasonografi ile subksifoidal bölgeden hepatik venin vena kava inferiora döküldüğü noktanın 3 cm kaudalinde, M-mod incelemeyle inspirasyonda ve ekspirasyonda ölçüldü. İVK inspiryum ve ekspiryum çapları; tek bir solunumsal siklusta, damar lümeninin iç duvarından karşı iç duvarına kadar ölçülmesiyle elde edildi. Hasta grubunun ultrasonografik ölçümleri volüm replasmanından sonra tekrarlandı. Hasta grubunda değişkenlerin karşılaştırılmasında Independent Samples t test, hasta grubunun tedavi öncesi ve sonrası değişkenlerinin karşılaştırılmasında Paired t test kullanıldı. İstatistiksel olarak p değerinin
Özet (Çeviri)
Background/ Objectives: In this study we aimed to determine the effect of circulatory blood volume on IVC size and shape by using ultrasonography in patients who referred to the emergency department due to hypovolemia and anemia and were administered volume replacement. Method: 100 patients with hypovolemia or hematologic diseases were included. IVC diameters were measured by bedside USG at subxiphoid region 3 cm caudal to the confluence of hepatic vein and IVC in M-mode during inspiration and expiration. Inspiratory and expiratory diameters of IVC were measured during only one respiratory cycle and obtained by measuring the distance between one inner wall of the vein and the opposite inner wall. The measurements repeated after the volume replacements. Independent Samples t test was used to compare the variables of the patients and Paired t test was used to compare the pretreatment and posttreatment variables.