Acil servise nefes darlığı şikayeti ile başvuran hastalarda risk skorlama sistemlerinin prognostik değeri
Prognostic value of risk scoring systems in patients presenting with complaints of shortness of breath in emergency department
  1. Tez No: 471521
  2. Yazar: MERVE GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN DEFNE DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Nefes darlığı acil servis hastaları arasında en sık başvuru nedenlerinden biridir. Acil servis gibi çalışma sahası kalabalık olan yerlerde risk skorlama sistemlerinin kullanımı hangi hastalara yoğun gözlem, tedavi ve hemşire bakımı sağlanmalı, hangi hastalar yoğun bakım şartlarında monitörize edilmeli ve desteklenmeli ve de bu ayrımın kaliteli, etkin bir şekilde nasıl yapılacağının belirlenmesi için önerilmektedir. Biz bu çalışmamızda MEWS, NEWS ve CREWS skorlama sistemlerini kullanılarak sadece anamnez ve fizik muayene bulguları ile hastaneye yatış ve mortalite tahmini yapılabilir mi bunu araştırmayı amaçladık. Yöntem: Acil servise herhangi bir sebeple nefes darlığı ile başvuran hastalarda acil servis başvurusunda MEWS, NEWS ve CREWS skorları hesaplandı. Bu skorlar hesaplanırken hastanın ateş, nabız, sistolik tansiyon, solunum sayısı, oksijen satürasyonu, destek oksijen ihtiyacı ve hastanın glaskow koma skoru (GKS) kullanıldı. Hastanın hastaneden taburculuk servis yatışı, YBÜ yatışı bilgisi ve son tanı kayıt edildi. Sürekli değişkenler ortanca (alt çeyrek – üst çeyrek) ve kategorik değişkenler frekans (yüzde) olarak ifade edildi. Bulgular: Çalışmaya 746 hasta kaydı kabul edildi. Hastaların ortalama yaşı 60,7±18,0 yıl idi ve 403'ü (%54) erkekti. Hastaların hastaneye yatışını tahmin etmede her 3 skorlama sistemi de kullanışlı idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: One of the most frequent reasons for admission among emergency room patients is shortness of breath. Scoring systems have been proposed over the past years to determine which patients should be provided with intensive observation, treatment and nursing care, which patients should be monitored and supported in intensive care settings, and how this separation should be done in a quality, effective manner. In this study, we aimed to investigate whether mortality and morbidity can be predicted with MEWS, NEWS and CREWS scoring systems only with anamnesis and physical examination findings. Method: MEWS, NEWS, and CREWS scores were calculated for emergency department visits in emergency department patients with breathlessness for any reason. When these scores were calculated, the patient's fever, pulse, systolic blood pressure, respiratory rate, oxygen saturation, support oxygen requirement, and patient's Glaskow coma score (GCS) were used. Admittion or discharge to hospital, information on ICU admission and the final diagnosis were recorded. Continuous variables were expressed as median (lower quartile - upper quartile) and categorical variables as frequency (percent). Results: 746 patients were enrolled in the study. The mean age of the patients was 60.7 ± 18.0 years and 403 (54%) were male. All 3 scoring systems were useful, even if the patients predicted hospitalization.