Diyalize girmeyen evre 3 ve evre 4 kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda basit böbrek kisti sıklığının araştırılması ve bu hastaların böbrek fonksiyonları normal olup basit böbrek kisti olan kontrol gurubu ile karşılaştırılması
Stage 3 and stage 4 chronic kidney without dialysis simple kidney cysts in disability investigation of occurrence and the renal of these patients functionality is normal and a simple kidney cyst comparison with control green
- Tez No: 471522
- Danışmanlar: PROF. HALİL ZEKİ TONBUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Basit böbrek kistleri yetişkinlerde sık görülmektedir. Çoğu asemptomatiktir ve renal görüntülemelerde rastlantısal olarak saptanır. Bu çalışmada evre III ve IV kronik böbrek hastalarında ve böbrek fonksiyonu normal olan kontrollerde basit böbrek kisti sıklığının incelenmesi, hastaların ve kontrollerin basit böbrek kisti sıklığı açısından karşılaştırılması ve basit böbrek kisti sıklığıyla ilişkili olabilecek klinik özeliklerin ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem Ocak 2015- Mayıs 2016 tarihleri arasında 426 hastanın elektronik kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir (229 erkek, 197 kadın, ortalama yaş 65,41 19-91 yaş aralığında). Basit böbrek kistleri ultrasonografiyle tanı almıştır. 225 evre III ve IV kronik böbrek hastası (grup 1) ve böbrek fonksiyonları normal olan 201 kontrol hastası (Grup 2) çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular Basit böbrek kistlerinin genel sıklığı %27 bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction Simple renal cysts are common in adults. The bulk of them are asymptomatic and incidentally found by renal imaging. In the present study we aimed to investigate the prevalence of simple renal cysts in patients with stage III and IV chronic kidney disease and an controlswith normal renal fuctions and to evaluate clinical characteristics, associated risk factors and to compare patients and controls in relation to the presence of simple renal cysts. Material and method The study was performed retrospectively by reviewing the electronic charts of 426 individuals (229 men, 197 women; mean age, 58.8 years; age range, 19–91 years) between January 2015 and May 2016. Individuals diagnosed with simple renal cyst by ultrasonography. 225 patients with stage III or IV chronic kidney disease (Group 1) and 201 individuals with normal renal functions (Group 2) were included in the study. Results The overall prevalence of simple renal cysts was 27%.