Acil servise senkop ile başvuran hastaların değerlendirilmesinde karotis doppler ultrasongrafi'nin etkinliğinin değerlendirilmesi
In the evaluation of patients presenting with syncope to the emergency department evaluation of the efficacy of carotid doppler ultrasonography
  1. Tez No: 608577
  2. Yazar: KÜBRA SELÇOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN CAHİT HALHALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Primer nedeni belli olmayan senkop prezentasyonuyla acil servise başvurusu olan hastaların ayırıcı tanısında hızlı karar verebilecek, non-invazif radyasyon içermeyen karotis doppler ultrasonografinin etkinliğinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, acil servise senkop nedenli başvuran 18 yaş ve üstü hastalardan prospektif, gözlemsel, demografik, klinik ve radyolojik görüntülerin değerlendirildiği tek merkezli bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, hasta dahil edilme kriterlerine uygun katılımcılar tarafından oluşturulmuştur. Tedavi öncesinde uygun kriterleri sağlayan hastalara araştırmayı yürüten sorumlu araştırmacı dışında, 2 acil tıp uzmanı, 2 acil tıp asistanı tarafından; Acil Servis'e başvuran tüm hastaların American Institute Of Ultrasound in Medicine uygulama kriterlerine göre Gri skala görüntüleme, Doppler spektral analiz ve renkli Doppler görüntüleme kullanarak ekstrakraniyal serebrovasküler sistem değerlendirilmesi yapılmıştır. Hastalar taburculukları sonrasında çalışmaya özgü olarak birinci ayda iletişim numaralarından ulaşılarak bu dönemde tekrarlayan senkop atağı geçirip geçirmeme durumları sözlü olarak sorulmuştur. Araştırmada elde edilen verilerin istatiksel analizinde SPSS (21.0 Versiyon) programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin normal dağılımı Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Sayısal değişkenlerden normal dağılım sergileyenler ortalama±standart sapma olarak, normal dağılım sergilemeyenler ortanca (min-max) olarak gösterilmiştir. Kategorik değişkenler sayı ve yüzde olarak belirtilmiştir. İki kategorili risk grupları ile ilişkili faktörlerin tespitinde bağımsız örneklemlerde T testi (normal dağılım sergileyen sayısal değişkenlerde) ve Mann Whitney U testi (normal dağılmayan sayısal değişkenlerde) kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmanın örneklemini oluşturan hastaların sol ICA darlık yüzdeleri ölçümü San Fransisco Senkop Skorlarına göre anlamlı düzeyde farklılık göstermekte ve sağ ICA darlık yüzdeleri, sol ICA darlık yüzdeleri ve sol CCA çap ölçümleri konjestif kalp yetmezliği öyküsü durumunlarına göre, anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Ayrıca, hastaların sol ICA darlık yüzdeleri ve sol CCA çap ölçümleri EKG anormalliğine göre ve sağ CCA çap ölçümü nefes darlığı durumuna göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Hastaların sağ ICA darlık yüzdeleri ölçümünün EPSS ile pozitif yönlü, EF ile negatif yönlü anlamlı ilişkisi olduğu saptanmıştır. Sağ CCA Çap ölçümlerinin EPSS ile pozitif yönlü anlamlı ilişkisi bulunmaktadır. Sol ICA Darlık Yüzdeleri ölçümünün EPSS ile pozitif yönlü, EF ile negatif yönlü anlamlı ilişkisi bulunmaktadır. Sol CCA Çap ölçümleri EPSS ile pozitif yönlü, EF ile negatif yönlü anlamlı ilişkisi olduğu saptanmıştır. Sağ ICA darlığı tekrar başvuru durumuna göre anlamlı farklılık göstermiştir. Tekrar başvuru yapan hastaların sağ ve sol ICA darlık düzeyleri tekrar başvuru yapmayanlardan anlamlı derecede daha yüksektir. Sağ ve sol ICA darlık parametresi için cut off değerinin 25 ve 30 olması durumunda özgüllük düzeyi artmıştır. Sağ ve sol ICA darlık düzeylerinin tekrar başvuru durumunda tanı testi olarak değerlendirilebileceği belirtilmiştir. Hastaların baş dönmesi ve nefes darlığı şikayeti ile senkop skoru arasında anlamlı düzeyde ilişki saptanmıştır. kalp yetmezliği, karaciğer yetmezliği, akut koroner sendrom ve diyabet gibi komorbiditeleri olan hastalar ile senkop skoru arasında anlamlı düzeyde ilişki bulunmaktadır. Sonuç: Araştırma sonucunda acil servise senkop ile başvuran hastalarda, ICA darlık yüzdeleri ve CCA çap ölçümlerinin anlamlı farklılık gösteren bulgulardan dolayı karotis doppler ultrasonun kullanımının hastaların değerlendirilmesinde yarar sağlayabileceği düşünülmektedir. Bu bağlamda, San Francisco Senkop Kriterleri'nin de karotis doppler ultrasonu eklenmesinin hastaların değerlendirilmesinde yarar sağlayabileceği düşünülmektedir. Ancak ICA darlığına neden olabilecek tüm sebepler göz önüne alınarak yapılan istatistiksel analizler sonucu her bir etkenin rolü ayrı ayrı ortaya koyulabileceği ve bunun içinde çok daha fazla sayıda hasta üzerinde çalışılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary reason non-specific, syncope in the differential diagnosis of patients' presentation to the emergency service with reference to decide quick, non-invasive, radiation-free was to investigate the effectiveness of carotid Doppler ultrasonography. Materials and Methods: Research, induced the applicant to the emergency service syncope patients over the age of 18 prospective observational, demographic, clinical and radiological images of these patients a single-centre study is designed as. In addition to the responsible investigator who conducted the study, 2 emergency medical specialists and 2 emergency medical assistants; Extracranial cerebrovascular system was evaluated using Grey scale imaging, Doppler spectral analysis and colour Doppler imaging according to American Institute of Ultrasound in Medicine criteria for all patients admitted to the Emergency Department. Patients were contacted by contact numbers at the first month of the study and were asked verbally for any recurrent syncope episodes during this period. The sample of the study, research participants were included in the study patient inclusion criteria, as appropriate. Obtained in this study for statistical analysis SPSS (version 21.0) were made using the program. Normal distribution of data Kolmogorov-Smirnov test were evaluated. For those who do normal distribution of numeric variables means±standard deviations as those that exhibit a normal distribution, median (Min-Max) are presented as. Categorical variables are reported as number and percentage. In the determination of Risk Factors in two categories that are associated with groups in independent samples t-test (for numeric variables exhibits a normal distribution) and Mann-Whitney U test (normal undistorted on numeric variables were used. Results: The left ICA stenosis percentages of the study sample were significantly different from the San Francisco Syncope Scores, and the right ICA stenosis percentages, left ICA stenosis percentages, and left CCA diameter measurements were significantly different according to congestive heart failure history. In addition, patients' left ICA stenosis percentages and left CCA diameter measurements were compared according to ECG abnormalities and right CCA diameter measurement was significantly different according to the shortness of breath. Right ICA stenosis percentages were found to be positively correlated with EPSS and negatively correlated with EF. Right CCA diameter measurements were positively correlated with EPSS. Left ICA stenosis percentages have a significant positive correlation with EPSS, negative correlation with EF. Left CCA diameter measurements were found to be positively correlated with EPSS and negative with EF. The right ICA stenosis showed significant difference according to re-admission status. Right and left ICA stenosis levels were significantly higher in re-admitted patients than non-re-admitted patients. The specificity level was increased if the cut off value was 25 and 30 for the right and left ICA stenosis parameters. It was stated that the right and left ICA stenosis levels can be evaluated as a diagnostic test in case of re-admission. There was a significant relationship between dizziness and dyspnea and SF syncope score. There was a significant relationship between SF syncope score and comorbidities such as heart failure, liver failure, acute coronary syndrome and diabetes. Conclusions: As a result of the study, the use of carotid doppler ultrasound may be beneficial in the evaluation of patients due to the significant differences in ICA stenosis percentages and CCA diameter measurements in patients admitted to the emergency department with syncope. In this context, it is thought that the addition of carotid doppler ultrasound, also of the San Francisco syncope criteria, may have benefits in evaluating patients. However, considering all the reasons that may lead to ICA stenosis, it is considered that as a result of statistical analyzes, more patients should be studied in order to determine the role of each factor separately.